VOI EI! Olen mökillä ja kauppa on satojen kilometrien päässä, millä ihmeellä
minä saan silmämeikit poistettua kun unohdin ottaa silmämeikinpoistoaineen mukaan? :(
Kommentit (11)
Missä ihmeessä se mökki on jos kauppaan on satoja kilometrejä?!
Ruokaöljyllä saa vedenkestävät meikit pois.
Missä helvetissä sä oikein olet jos kauppa on satojen kilometrien päässä??? Missä lähin apsi?
Perusvoide. Jos ei ole niin vesi ja käsisaippua. Voi kyllä vähän kiristää ihoa.
Ruokaöljyllä. Tai perusrasvalla jos ei vedenkestävät.
Ap:n mökki on jossain rinnakkaistodellisuuden Porvoossa.
En tiedä kuinka turvallisia nämä vaihtoehdot ovat, mutta itse olen käyttänyt silmämeikkien poistoon hätätapauksessa eri ihorasvoja (mietoja, ei mitään kortisonia tietenkään) tai vaikkapa vaseliinia, jolla saanut sitten kevyesti hierottua ripsarit silmistä ja rajaukset silmien ympäriltä. Sen jälkeen tietysti äkkiä huuhtonut kunnolla vedellä ja pyyhkinyt kaikki jämät pois, etteivät jää vaivaamaan silmiä.
Menet seisomaan matolle kasvot pohjoisen suuntaan, huuda kolme kertaa Anneli Anneli Anneli ja teet samalla käsillä heiluriliikkeitä.
Kierähdä kahdella kuperkeikalla sängyn alle, napsauta peukaloilla kuusi kertaa nenään, laula Kotkan poikii ilman siippii, sulje silmät niin meikki on kadonnut.
AP on selvästikin ostanut kesämökkinsä Siperiasta. Seuraamme innolla tilannepäivityksiä.
Apua, meikinpoistoaine unohtui!
Apua, pikavinkkejä kaivon tekoon- mistä löytää paras paikka? Voiko mahdollisesti myrkyllisten kasvien lehdille kertynyttä kastetta juoda? Kiire!!!
Apua, ehtiikö sokerijuurikas kypsyä tundralla? Jos ei, mitä korvikkeita sokerille voisi käyttää?
Pika-apua!!! Saako siperiantiikerin ampua jos se tulee pihalle?
;)
Onko ruokaöljyä? Se on erinomainen silmämeikin poistaja sekä vedenkestävälle että vesiliukoiselle silmämeikille. Itse en ole varmaan kymmeneen vuoteen maksanut turhaan silmämeikin poistoaineista kun oliiviöljy hoitaa homman ihan hyvin ja samalla kosteuttaa ihon.