Miten leivotaan leipää leivinuunissa?
Puut poltetaan hiilille (ja uuni tarpeeksi kuumaksi), hiilet siirretään uunin takaosaan ja sivuille ja leipä läimästään siihen keskelle??
Näin tekisin, jos ei olisi neuvoja. Mutta voiko sitä laittaa ihan vaan sinne uunin pohjalle, siellähän on tuhkaa ja semmoista. Tokihan sitä voi jollain sudilla pyyhkiä ennen, mutta eikö siitä silti tartu leipään kökköjä?
Kestääkö tommonen säjköuunin kestävä leipävuoka leivinuunissakin?
Kommentit (5)
Poltat siis leivinuunissa pari kolme kunnon pesällistä, odotat että hiilet ei juuri enää punoita. Uunin etuosassa on varmaan joku kolo, johon hiilet kaavitaan, putoavat sitten alaspäin ja poistetaan aikanaan toisen luukun kautta.
Pane pelti kiinnin ja uuniin lämpömittari (300 asteeseen asti nouseva ainakin). Jos on ihan hirveästi liikaa lämpöä, voit koettaa päästää enimpiä aukaisemalla pellin ja pitämällä uunin luukkua auki.
Sitten meillä kotona äiti ainakin putsaa uunin ns. uuniluudalla. Eli havuista tehdyllä luudalla, kastaa sen veteen ja luutii uunin puhtaaksi. Sen jälkeen siihen voi laittaa leivät pelkälle arinalle.
Tarttis kai lämpömittari uuniin ostaa.
En tiennytkään, että hehkuvat/kuumat hiilet voi luukusta pudottaa. Luulin, että vasta sitten, kun on tuhkaksi asti mennyt ja/tai vähän jäähtynyt.
Tämmöistä tämä on, kaupunkilaisen maalaiselämä ;)
ap
Kannattaa vetää hiilet alas mieluummin kuin jättää uuniin.
Ja todellakin se uunimittari kannattaa hankkia, tietää lämpötilat eikä pilaa leipiä ja ruokia liian kuumassa uunissa.
Minä itte tykkään tehdä paljonkin leivinuunissa, on kätevää =)
Esim. rieskat tulee ihania ja sämpylät (+ vuokaleipä), teen aina pellillä.
Ja lihapullat, makaronilaatikko, kinkkukiusaus ja etenkin broiskun koivet tulee paljon paremmat, kuin sähköuunissa...
Ei muuta kuin kokeilemaan =)
Entäs pataruuat ja laatikot, ihan samallain hiilloksen viereen muhimaan vaan siis? Jos polttaa kunnon pesäälisen hiillokselle ja sitten laittaa vaikka kinkkukiusauksen/makaroonilaatikon, kauankohan sen pitäisi olla siellä? Verrattuna sähköuunin paistoaikaan?
Voiko ihan samalla lailla paistaa makeitakin leivinuunissa( no tietysti voi...mutta :D), piirakoita jne?
ap