Mitä ajattelisitte isästä, joka ostaa tyttärelleen
20 euron alennushameen CITYMARKETISTA hääpuvuksi? Kyseessä 65-vuotias isä ja 32-vuotias tytär?
Kommentit (6)
Olen nähnyt tuon hintaisia ihan hääpuvuksi tehtyjä vaatteita yhdessä halpisliikkeessä. Niissä luki tangossa, että: hääpukuja. Muutama vuosi sitten.
Ei kai tuon ikäinen mies tajua yhtään, mikä on hääpuku tai mitä se maksaa. Viittaa vähän kyllä dementiaan tuollainen aikuiselle lapselle mekon ostaminen. Että tutkimuksiin laittaisin isukin.
Minun isäni saattaisi tehdä jotain vastaavaa. Hän on aina ihan innoissaan, kun löytää jotain halvalla. Sitten hän on innoissaan esittelemässä löytöjään.
Herttainen ajatus siltikin, jos isä oli löytänyt cittarista mielestään kivan asun :)
Isä saattoi yrittää olla mukava ja ostaa aikuiselle tyttärelleen hääpuvun. Valinta ei vain oikein onnistunut.
Tai tytär oli pyytänyt isältä rahaa hääpukuun ja isä oli kitsas ja osti tuon ihan piruillakseen.
Mun isä oli 63-v kun mulla olis ollu vanhojentanssit. Olin jo päättänyt kauan sitten, että en halua niihin osallistua. Pyysin häntä kuitenkin viemään minut katselemaan toisten tanssia. Siinä koululle ajellessa isä sai mielestään jalouden puuskan ja kysyi, pitäisikö mullekin käydä joku mekko ostamssa, että voisin sittenkin mennä tanssimaan? Ei tainnut oikein ymmärtää vanhojenpäivien vaatimaa huolellista valmistautumista ja sitä, kuinka paljon se " joku mekko" olisi maksanut.. Mutta silti suloinen ajatus.
Sanoisin, että taloudellinen isä.