Saako pitää omakotitalon pikavipeistä huolimatta, jos on pieniä lapsia?
Ei kai vippifirmat taloa alta voi viedä pieniltä lapsilta?
Kommentit (10)
Miksi sitä firmaa sinun pienet lapset kiinnosstaisi? Niitä kiinnostaa velanmaksu.
Saa tietysti. Velat muuttuu saatavaksi kun on pieniä lapsia. Isot sitten erikseen.
Toki saa pitää, kunhan maksaa ne vipit.
Jos ulosotossa olevat velat ovat pieniä, omistusasuntoa ei yleensä lähdetä ulosmittaamaan. Jos ulosottovelat kuitenkin ovat hyvin suuret myös talo voidaan ulosmitata.
Ei ne pienet lapset siihen mitään vaikuta vaan maksuvara ja velkojen määrä. Ei kannattaisi ottaa pikavippejä, jos ei ole valmis luopumaan ihan kaikesta sellaisesta rahanarvoisesta, jonka ulosotto voi viedä.
Tiedätkö, lapsiperheillekin vuokrataan asuntoja!
Kyllä ulosotto käyttää jonkin verran harkintaa ja tervettä maalaisjärkeä. Ei kenenkään taloa pistetä pakkohuutokauppaan muutaman satasen vipin vuoksi, jos on olemassa joku muu ratkaisu, kuten muista tuloista ulosmittaaminen pidemmällä aikavälillä tms.
Jos niitä vippejä on enemmän etkä saa niitä maksettua, niin ensimmäisenä sinulle ehdotetaan talon vapaaehtosta myyntiä.
Vierailija kirjoitti:
Voi. Velka kuin velka, tyhmäkö olet?
No tarviiko tota ees kysyä kun on ottanut pikavippejä.
Kai sinulla muutakin ulosmitattavaa on ennen taloa? Irtainta omaisuutta tai säännöllisiä tuloja? Ei se nyt ihan ensimmäinen asia ole että aletaan perheen kotia ulosmittaamaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei kai vippifirmat taloa alta voi viedä pieniltä lapsilta?
Kuule, jos sä olet niin tyhmä että lapsista huolimatta pilaat taloutesi pikavipeillä, on parempi että lapset otetaan huostaan kun talo realisoidaan. Ja kyllä, talo lähtee.
Pikavippi-ihmeillä ei ole mitään käsitystä omista menoistaan ja tässä on tulos kun ei osata laskea mihin tulot riittävät.
Voi. Velka kuin velka, tyhmäkö olet?