Tullaus DHL:n kuljetuksen yhteydessä
Sain käsityksen että DHL perii tullin ja ALV:n lisäksi oman palvelumaksun, joka on vähintään 24,80 euroa. Varsin tyyristä.
On siis aika tehdä tuontitullaus itse. Mutta miten se taas onnistuu DHL:n kanssa?
Kommentit (9)
dhl:ää kannattaa välttää kuin ruttoa. Kuriireja yleensäkin jos tilaa EU ulkopuolelta.
Voi otan osaa, jos heidän kanssa olet jo joutunut tekemisiin. Mulle luvattiin että summa on tuo 24,80 ja itsetullaus 40,-. Otin siis heiltä ja sainkin yli 60 laskun. Kuluttajaneuvojalla oli aika monta valitusta heistä.
Heillä ei ole sellaista mahdollisuutta, että asiakas voisi itse hoitaa tullausasian.
Dhl on jo saanut oikeudessa tuomion tuosta tullaus asiasta.
Tilatessa olette maksaneet rahtikulut kotiovelle ja teillä on oikeus hoitaa tullaus itse ilman lisäkuluja.
Yhteys myyjään ja ilmoitatte että tavarat tulevat takaisin koska dhl haluaa maksuja ja vaaditte palauttamaan rahat.
Tai jotain,mutta dhl vaatimus on laiton.
Miten pian tullaus on hoidettava kun asioi heidän kanssa?
Itsetullaus maksaa DHL:llä vielä enemmän kuin heidän hoitamansa tullaus. Pahoittelut että olet joutunut heidän riistonsa kohteeksi. Itse koitan välttää DHL:ää aina kun vain mahdollista.
Häh, mä en saanut heiltä jälkikäteen mitään laskua. tullasivat siis puolestani
DHL on muuttanut toimintaansa. Ennen tosiaan veloittivat 40 euroa itsetullauksesta, nyt se on taas vanhaan malliin ilmaista. Tekstiviestistä on myös poistettu itsetullauksen hinta, koska sitä ei enää ole. DHL:n tekemänä tullaus maksaa edelleen sen 24jotain euroa.
Ne perii jonkun palvelusumman jos tullaat itse.