Te säästäjämammat, millaista elämänne on?
Oletteko koskaan juoneet pienpaahtimoiden vastapaahdettua kahvia? Syöttekö kuhaa ja siikaa usean kerran viikossa? Mites parsat, avokadot, tuoreet marjat (ei pakaste), kaikki maailman hedelmät, luomuliha, matkailetteko suurkaupungeissa ja köyttekö niissä esim oopperassa?
Kommentit (6)
Mä olen varmaankin maltillinen säästäjämamma. Äitini oli himosäästäjämamma, joten tiedän myös, miltä lapsesta tuntuu kun se menee liian pitkälle.
Pienpaahtimon kahvia saatiin juuri tällä viikolla, kun ystävät kävivät yökylässä ja toivat mukanaan vähän herkkuja. Me ollaan kovia kahvinjuojia, ja se tiedetään lähipiirissä.
Kuhaa ja siikaa syötiin paljon silloin kun isäni vielä kalasti. Nykyään valitsen useammin haukea ja muikkua. Onneksi on hyvä palveleva kalahalli. Kalamassa on edullista ja herkullista.
Parsaa ostan joka kevät, mutta näin syksyllä suosin kauden kasviksia. Eksoottisten hedelmien laatu on monesti aivan luokaton, kun ne poimitaan puoliraakoina. Marjathan ovat muuten ilmaisia. Lihaa syömme hyvin vähän.
Oopperassa ei ole tullut käytyä kolmen alle kouluikäisen kanssa. Ennen perheen perustamista kyllä tykkäsin oopperasta. Ehkä sitten, kun lapset ovat isompia. Silloin on säästöjäkin kasassa mukavasti.
Kaikki mainitsemasi asiat on ihan tuttuja juttuja perheessämme.
Olen oikein tyytyväinen elämääni. Yritämme elää mahdollisimman ekologisesti ja säästeliäästi. Turhaa tavaraa ei osteta ja paljon tehdään itse.
Yleensä juon Presidenttiä tai Juhlamokkaa, en ole mikään kahvihifistelijä. Kalaa syödään 2-4 kertaa viikossa, yleensä lohta, silakkaa tai muikkua. Ahventa, kuhaa tai siikaa joskus harvoin. Vihanneksissa suosin kauden vihanneksia. Kaikkia maailman hedelmiä menee, parsakaalia erityisen paljon. Hedelmissäkin on hyvä huomioida satokaudet, banaani on aina hedelmä jolla on koko ajan satokausi jossain päin maailmaa.
Tuoreita marjoja syödään oikein urakalla silloin, kun niitä metsästä saa. Suurin osa tietysti pakastetaan ja syödään mm. aamupuuron kanssa pitkin vuotta. Marjathan ovat ilmaisia ja terveellisiä, säästäjämamman unelmayhdistelmä! Lihaa en itse syö, mies ja lapset syövät jonkin verran. Ruokavalioni takia yleensä meillä on yleensä joko kala- tai kasvisruokaa. Liharuokaa on vain 1-2 kertaa viikossa. Mies ja lapset toki syövät lihaa myös töissä/koulussa. Suosimme riistaa, mies harrastaa metsästystä. Hankimme vaatehuoneen nurkkaan arkkupakastimen, että kaikki marjat ja lihat mahtuvat pakkaseen.
Suurkaupungeissa olemme matkailleet jonkin verran, Wien on suosikkini. Olemme kuitenkin enemmän luontoihmisiä. Teemme keskimäärin yhden ulkomaanreissun vuodessa, tänä vuonna kävimme kesälomalla kävimme vaeltamassa Kolilla ja Irlannissa. Ensi kesäksi on suunnitteilla reissu Islantiin. Oopperassa olen käynyt pari kertaa elämäni aikana, ei ole oikein mun juttuni. Tykkään enemmän teatterista ja lukemisesta.
Vierailija kirjoitti:
Kuhaa ja siikaa syötiin paljon silloin kun isäni vielä kalasti. Nykyään valitsen useammin haukea ja muikkua. Onneksi on hyvä palveleva kalahalli. Kalamassa on edullista ja herkullista.
Pyydetäänkö se tiskiltä sillä nimellä, eli saisinko puoli kiloa kalamassaa, kiitos? Mitä siitä voi valmistaa?
Tuoreet marjat ja sienet kerään metsästä tai omasta pihasta. Kalat ongin itse.Säästetyillä rahoilla matkustelen yms.Ei se säästäjä aina kurjaa elämää vietä .
KYllä, kaikkea tätä ja vielä vähän enemmänkin. RAhankäyttö on taitolaji.