Apua neuleohjeen tulkitsemiseen?
Ei täällä sattuis olemaan ketään, joka osaisi auttaa; Novita Usva pitsineulehuivi uhkaa tyssätä alkuunsa. Oon ohjeen mukaan neulonut tuon neulepiirroksen 50 krs, mutta sen jälkeen en tajua yhtään että miten tulisi jatkaa.
https://www.novitaknits.com/fi/fi/node/1136/instructions Tuossa vielä linkki ohjeeseen.
Kommentit (4)
Onko krs 50 ensimmäinen kierroksesi? Ohjeen mukaan tulisi aloittaa kierroksesta 1 eli kaavakuvan alareunasta. Nätti malli!
Kierroksen 50 jälkeen jatkat kierroksen 37 ohjeen mukaan niin, jatkat lisäyksiä reunassa samaan tapaan kuin aikaisemmin ja reunaan tulee aina yksi vinoneliö lisää. Punaisella viivalla on merkitty, mistä kuvio alkaa. Tarkista vielä, että se tulee kohdakkain edellisen kierroksen vajaan vinoneliön kanssa.
Ihan 1. kerroksesta aloitin, ja oon neulonut nyt yhteensä nuo 50 kerrosta. :)
Mutta kiitos! Jospa tämä selviäis ja kaulahuivi valmistuis suunnitellusti synttärilahjaksi. On tosiaan nätti malli :)
- Ap
Kun olet viimeksi neulonut rivin 50, jatkat riviltä 37.