mihin käyttää sulatejuusto?
ostin vahingossa sulatejuustoa tuorejuuston sijaa. Mitä nyt tehdä tuolle sulatejuustolle? Voiko sitä käyttää johonki suolasen tekoon?
Vinkkejä kaivataan? En ole koskaan aiemmin tuota käyttänyt.
Kiitos.
Kommentit (3)
Osta paketti voi- tai lehtitaikinaa, ja pussi kinkkurouhetta. Sitten vaan sekasin sulatejuusto ja kinkkurouhe. Leikkaa jokainen voitaikinalevy puoliksi, ja mössöä joka levyn päälle sopivasti. Sitten vaan pasteijan muotoon, eli kolmioksi ja painele kunnolla kiinni. Paketissa on paistolämpötila. Nää on sit oikeesti tosihyviä!!
Tai sitten toinen ohje, jos haluaa ite tehä taikinan, ja on vähän kevyempi kuin nuo rasvaset voitaikinat:
½ litraa maitoa
50 g hiivaa
2 tl suolaa
100g sulatettua voita
n.14 dl vehnäjauhoja
Liuota hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Lisää suola ja sulatettu voi sekä jauhot. Kohota kaksinkeraiseksi.
Kaulitse sopivan kokoisia ympyröitä (oiskohan tästä tullu 4 ympyrää). Jaa ympyrä 8 osaan. Pistä nokare sulatejuusto-kinkkumössöä jokaisen palan leveään päähän ja kääri rullalla. Kohota sarvia hyvin! Paista 225asteessa 10-12min.
Onkin jäänyt pakkaseen noita lehtitaikinalevyjä. Taidan kokeilla ohjettasi eli teen kinkkupasteijoita.
jonka sekaan laittanut esim. kinkkukuutioita sekä sulatejuustoa. Ja voihan sitä käyttää sellaisenaan leivän päällä :)