Koiraihmiset vastaan kissaihmiset ja kerro kumpi itse olet,kerro mikset pidä tai pidät.
Kommentit (34)
En inhoa kissojakaan, mutta koirat vaan viehättää enemmän.
Kolmonen puki hienosti myös minun ajatukseni sanoiksi.
Kissat on kauniita, sulavaliikkeisiä, hauskoja, itsenäisiä, pärjäävät vuorokauden yksinkin.
Koirat haukkuu, kuolaa ja haisee, vaativat myös mielettömästi hoitoa kun aina saa olla asioilta juoksemassa kotiin kun ruffella on pissahätä. Ihan kuten kolmonen sanoi.
Jos olisi PAKKO ottaa koira, ei se saisi olla kissaa suurempi. Mutta ilman kirveelläuhkausta en koiraa ottaisi ikinä.
Ja juu, koirat on ihan kivoja niin pitkään, kun ne ovat jonkun muun. Ystäväni tanskandoggi on esim. mahtava, mutta ikimaailmassa en ottaisi sellaista itselleni. Kissat on mun juttu.
ja kasvattaa lempeästi.
Kissat on kauniita ja itsenäisiä, niide rakkaus ansaitaan.
Koirat kuolaa, haisee, haukkuu ja niitä pitää hoitaa enemmän kuin pieiä lapsia.
on kiva istua keinustuoliin luekmaan kun kissa tulee syliin nukkumaan. Se on siinä pehmeä ja lämmin ja painava ja kehrää hiljakseen. Sitten kun haluan nousta omiin juttuihini, se jatkaa uniaan itsekeen, käy syömässä itsekseen ja laatikolla itsekseen. Kissan kanssa elämä on helppoa: otamme toisistamme ilon irti jos se sattuu molemmille yhtaikaa sopimimaan.
Ei mulla koiriakaan vastaan mitään ole, mutta en vaan haluaisi että olisi pakko lähteä sen kanssa ulos 3 kertaa päivässä ja leikkiä ja veuhtoa ja reuhtoa ja seurustella ja säännöstellä ruokaa enempi koiran tarpeiden mukaan kuin omieni. Sitäpaitsi yleensä koirat haisevat.
mutta leimallisesti "eläinihmiset" ovat lähes aina jotenkin vinksahtaneita.
Kissatkin on kivoja, mutta tykkään puuhata eläimen kanssa, kouluttaa sitä ja harrastaa muutenkin. Kissat on minusta aika tylsiä kavereita, koisaavat vain.
Jos sanot koiralle "Istu!", se istuu taatusti kyseenalaistamatta yhtään.
Jos sanot kissalle "Istu!", kissa katsoo sinua ilmeellä, joka kertoo "Istu itse vaan, minä istun sitten kun minusta tuntuu siltä."
Siinä on vinha ero :)
Jos sanot koiralle "Istu!", se istuu taatusti kyseenalaistamatta yhtään.
Jos sanot kissalle "Istu!", kissa katsoo sinua ilmeellä, joka kertoo "Istu itse vaan, minä istun sitten kun minusta tuntuu siltä."
Siinä on vinha ero :)
Niinpä. Siksi pidänkin koirista enemmän.
mutta kissat on lempparit. Niide naama on söpöintä ja huvittavinta,mitä maailmassa on.
Koirat haisee. Jos kissa on nuolassut kättä, niin ei haise ollenkaan, mutta kun koira avaa suunsa, niin meinaa pyörtyä.
Ihan vaan siksi, että lemmikit on mulle harrastus ja koiran kanssa voi monipuolisemmin harrastaa kuin kissan.
Minulla on 2koiraa, bretoni ja welsh corgi. Bretonin kanssa kisataan agilityssä. Corgi on enempiki lasten halikamu ja koko perheen lenkkikaveri. Esikoinen on 12v ja corgia pystyy hänkin ulkoiluttamaan.
Kyllä meille kissankin voisin ottaa, jos joku sitä kovasti haluais. Tähän asti on koko perhe innostunut koirista + 10-v pojalla on oma akrvaario, jossa on n. 30 kalaa. On aina ollut vedenelävistä hirmuisen kiinnostunut ja tuon akvaarion sai toukokuussa synttärilahjakseen. Toki minäkin sen hoitoon osallistun, jos tarve vaatii.
tykkään molemmista ja molemmilla on omat hyvät ja huonot puolensa.
Mutta silti olen ehkä hiukan enemmän kissaihminen.
Mutta etenkin koirista. Ovat seurallisia eivätkä sellaisia ylimielisiä otuksia, kuten kissat usein tuppaavat olemaan ;). Koirasta saa seuraa pihalle, lenkille ja se innostuu jo siitä että tulet kotiin. Kissa syö, nukkuu ym. oman aikataulunsa mukaan ja katsoo sinua halveksuen.
Mulla oli nuorempana 2 koiraa joista tykkäsin hirveästi. Jo ennen kuin sain hankkia ne, ulkoilutin kaikki naapuriston koirat ja opiskelin koirista kaiken. Siihen aikaan ajattelin, että kissihmiset ovat itsenäisiä ja itsekkäitä muista piittaamattomia, jotenkin ylpeitä ja jotka tekevät niinkuin lystäävät. Taisin ajatella kissoista samalla tavalla ;-)
Nykyään ajattelen ihan eri tavalla. Otin ensimmäisen kissani 2,5 vuotta sitten ja nyt mulla on 3. Olen kasvattaja Suomen kissaliitossa ja ensimmäinen pentueeni on juuri luovutusikäinen. Käymme näyttelyissä Suomessa ja ulkomailla.
Nykyään ajattelen, että kissaihmiset ovat paljon kärsivällisempiä ja hyväksyvämpiä kuin koiraihmiset. Kissa kun ei todellakaan tule kutsusta, paitsi jos se itse haluaa. Sitä ei siis voi komentaa.
Kissojen kanssa on tosi hauskaa. En muista että olisin koirien tempuille nauranut niin paljon ääneen kuin nyt noitten pikku pellejen toilailuille <3
Jos mies tykkää kissoista, tietää että siinä on hyvä mies !
Koirissa viehättää niiden uskollisuus, tottelevaisuus, leikkisyys ja lauma-ajattelu. Kissat eivät puolusta perhettään, eivät juurikaan tottele ja inhoan ajatusta siitä, että joku eläin virtsaa sisälle. Kissanpissan haju on kauheaa.
Ja sainpa naureskella sille monet kerrat, kun kissat tuli kutsusta luokseni, mutta koiraansa se ei saanut tottelemaan.
Ja nyt meillä on kissa, kohta akvaariokin kun saisin sen vain kuntoon.
Parhaat puolet niistä tulevat esiin marraskuun loskakeleillä, kun niiden kanssa ei tarvitse lähteä lenkille.
Pidän myös koirista. Koirat vain ansaitsevat jotain parempaa kuin minut omistajakseen. Olen liian laiska, joten minusta ei olisi koiran omistajaksi. Jos ottaa eläimen, sille on annettava arvoisensa kohtelu.
Ulos täytyy lähteä se kolme kertaa päivässä. Ja koirahan tutkitusti laskee ihmisen verenpainetta.
"Kissat on kauniita ja itsenäisiä, niide rakkaus ansaitaan2
Kissa on NIIN lahjottavissa. Vähän tonnikalaa ja taas ollaan kavereita.
Ulos täytyy lähteä se kolme kertaa päivässä. Ja koirahan tutkitusti laskee ihmisen verenpainetta.
Kissat on kauniita ja itsenäisiä, niide rakkaus ansaitaan.
Koirat kuolaa, haisee, haukkuu ja niitä pitää hoitaa enemmän kuin pieiä lapsia.