Löytyykö sinulta ammattiylpeys?
Pystytkö ylpeydellä kertomaan mitä teet työksesi? Koetko tekeväsi tärkeää työtä? Mitä teet työksesi? :)
Kommentit (7)
Kyllä! Tuotan ruokaa, tulevaisuudessa tosin - nyt opiskelen :) puhdasta ja myrkytöntä Steinerin oppien mukaan. Voin ylpeänä sanoa, että meidän lehmät syö mitä märehtijöiden kuuluu eikä sarvia polteta pois! Vihannekset kasvaa myrkyittä kuukalenterin mukaan ja ympäristöä kunnioittaen.
Olin ylpeä myös, kun siivosin työkseni. Asiakkaiden aito kiitollisuus piristi aina ja koin itseni tarpeelliseksi.
Kyllä. Tuotan ihmisille, lähinnä miehille nautintoa ja nautin itsekin työstäni, hyvällä palkalla. Joskus asiakkaiden joukkoon sattuu ikäviäkin tapauksia, mutta näin olen kuullut tapahtuvan monella muullakin alalla.
En pysty. En koe. Enkä varsinkaan kehtaa kertoa mitä se on, liukuhihnan äärellä tehtaassa, ei haasteita, ei motivaatiota.
Kyllä. Sh. Pidän jopa työstäni. Vaihtelevaa, kiireistä, stressaavaa, huono palkka ja ankeat työajat, mutta silti.
Juu kehtaan ääneen sanoa olevani siivooja:) Tykkään työstäni, on helppoa ja päivät menee todella nopeasti. Bonuksena laihtuu mukavasti.
Kyllä. Voin huoletta sanoa, että toimin keittäjänä palvelutalossa.
M 35