Mikä teitä pankin asiakkaat oikein vaivaa?
Vastaan verkkoviesteihin ja sähköposteihin omalla nimelläni. Miksi te vastaatte sähköpostiini, ettekä siihen aspan s-postiin, joka viestissäni näkyy?
Miksi käytte fb:ssä ja likedissäni stalkilla?
Kommentit (14)
Luuletko sinä ihan tosissasi, että joku asiakas olisi niin kiinnostunut sinusta ja sinun elämästäsi, että viitsii stalkata?
Tarkista työsähköpostisi, onko siinä jostakin syystä viestit käännetty omaan postiisi.
Mikä teitä pankin työntekijöitä oikein vaivaa? Soittelette mulle ja tuputatte milloin rahoitus- tai sijoituspalveluitanne, milloin vakuutuksianne. Tiedättekö mitä se on? Minäpä kerron. Se on viheliäistä puhelinmarkkinointia. En halua ostaa palveluitanne. Ja jos haluaisinkin, niin ottaisin yhteyttä itse. On suorastaan kirottua, että voin estää itseeni kohdistuvan markkinoinnin ja mainonnan kieltämällä osoite-ja yhteystietojeni jakamisen esim. lehtimyyjille, mutta en voi estää tällaista puhelinmarkkinointia silloin, kun se tapahtuu pankin toimesta. Ja piinaatte mua soitoillanne tasaisin väliajoin.
Olette ihan helvetin rasittavaa väkeä.
Jos saan joltakulta sähköpostiviestin ja siihen on jotain vastattavaa, vastaan ihan helppouden takia tietenkin sille lähettäjälle enkä ala etsiä viestistä jotain asiakaspalvelun osoitetta. Älä ota niin henkilökohtaisesti.
Yleensä siihen meilin vastataan Vastaa-toiminnolla jolloin se menee just siihen osoon mistä meili tuli.
Jos vastaisi vastaa-toiminnolla, vastaus menisi aspaan. Nyt asiakkaat ottavat etunimeni ja sukunimeni ja perään @firma.com. Sitten oma työpostini täyttyy juuri noista vakuutuskyselyistä, maksuerien muutoksista ym mukavasta. Välillä sinne tulee palautetta pankin vakuutusmyynnistä tai asuntolainan saamattomuudesta. Minulle. No can do.
Lisäksi saan kaveripyyntöjä facebookkiin, ja todellakin näen, että linkedissä on käynyt esimerkiksi Ivalo Alas-sakari. Tuuria? Sama hlö kinannut päivällä jostain henkivakuutuksesta.
Ps. En ikinä soita teille.
Tollasta on olla asiakas palvelussa töissä. Jos ei maistu niin takas koulun penkille
Käyn koulua tässä ohella. Mutta jotain on työkseen tehtävä nämä neljä vuotta vielä.
Ja työ on muuten ihan kivaa, mutta nämä asiat ärsyttää. Vastaan asiallisesti, enkä provosoidu viesteissä, niin mikä pakko on stalkata naamani?
Ap
En minäkään käy teidän profiilissa, vaikka välillä kiinnostaisi katsoa minkä näköisellä on niin huikeat sijoitukset, tai kuka on se selkeä huijari.
Ap
Koska haluan hoitaa asiani loppuun sen henkilön kanssa joka sen jo tuntee. Jos lähetän jatkoviestit aspan sähköpostiin, niin se menee sattumanvaraisesti jollekin kymmenistä käsittelijöistä, ei sinulle kuten pitäisi.
Jotkut ihmiset nyt vain ovat tuollaisia uteliaita, älä ota henkilökohtaisesti. Osittain varmaan johtuu siitäkin, että nykyisenä virtuaalisen ja kasvottoman palvelun aikana ihmiset kuitenkin haluavat muodostaa jonkunlaisen käsityksen henkilöstä, jonka kanssa ovat tekemisissä, ja toisaalta some mahdollistaa sen. Huolehdit vain, ettei profiileissasi ole avoimesti mitään tietoja, ei kai oikein muuta ole tehtävissä. Ja jos tuo on todella ongelma, joka vaikuttaa työhösi, puhu esimiehesi kanssa
11 jatkaa vielä: itse en myöskään koskaan katso, kuka on käynyt profiileissani, koska siitä herää vain turhia spekulointeja, enkä tee tiedolla yhtään mitään. Kokeile. :)
Olen sanonut esimiehelle. Mutta hänen mielestään jokaisen tulee edustaa yritystä nimellään. En siis saisi edes allekirjoittaa mitään toisella nimelläni esimerkiksi. Edes yhdysnimen toisen puolikkaan poisto ei tälle käy. En ole perehtynyt lakiin koskien tuota. Varmaan pitäisi.
Meille ei ole varattu aikaa käsitellä asiakkaita omasta s-postista. Siinä menee aikaa, eikä asiakas useinkaan laita viestiketjua mukaan.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Käyn koulua tässä ohella. Mutta jotain on työkseen tehtävä nämä neljä vuotta vielä.
Ja työ on muuten ihan kivaa, mutta nämä asiat ärsyttää. Vastaan asiallisesti, enkä provosoidu viesteissä, niin mikä pakko on stalkata naamani?
Ap
Minulle kävi päinvastoin, pankin työntekijä kävi katsomassa tietoni.
Siis täh? En lähettele Hanskaan viestejä, ei oo tarvetta enkä oo Facessa. Että turha syytellä.