Katse selässä
Oletteko tunteneet joskus että joku katsoo teitä vaikka katsotte muualle?
Ihastukseni on tehnyt tämän muutaman kerran. Tunnen hänen katsovan minua vaikka katson muualle ja en uskalla katsoa häneen.
Muilta en tällaista ole huomannut.
Kommentit (13)
Tuollainen tunne voi olla mutta ehkä niillä kerroilla kun kukaan ei katsokaan asia unohtuu. Jos joku katsookin niin sitten asia jää mieleen. Tai sitten kyseessä on jokin tieteelle tuntematon ilmiö.
Eikö muut huomaa?
Olette ihastuksen läheisyydessä sivuttain tai selin häneen ja tunnette hänen katsovan sinua.
Sen katseen tuntee selvästi. Jos käännät pääsi häneen niin hän kääntää katseen pois.
Niin tai sitten se on vaan tunne. Kokeilepa joku kerta, käännyt valmiina vastaamaan hänen katseeseensa ja huomaat, että hän onkin poistunut tilasta ja koko tunne oli vain mielikuvitusta 😁
Ei vaan vakavissaan, kannattaa joskus yllättää hänet ja hymyillä ilahtuneesti hänen katseelleen. Ties vaikka ihastuminen muuttuisi parisuhteeksi.
No ei tarvii olla ihastus, riittää ihan toisen ihmisen intensiivinen tuijotus. Ihmisellä selvästi on sellainen vaisto, että toisen tuijotuksen vain tuntee.
Tykkään tehdä sellaista, että kun tunnen toisen tuijottavan niin olen ensin pitkään niin, etten muka huomaisi. Sitten yhtäkkiä käännän reippaasti katseen häneen ja tuijotan takaisin. Aika pian toinen kääntää katseen pois. Olen siis aika erikoinen ihminen, persoonaltani ja hieman myös piirteiltäni, en sellainen "normaali" perusjamppa. Nyt aikuisena vasta alan hyväksyä tuon asian ja säikyttelen ihmisiä kun ne tuijottaa.
Up