Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kasvisruokavalioon siirtyminen vaikeaa !!

Vierailija
15.09.2017 |

Nyt kaikki vinkit ja kikkakolmoset ja tsempit tänne :( Olen 30v ja jo useamman vuoden pohtinut lihansyönnin lopettamista. Ihan puhtaasti eettisistä syistä, etenkin tehotuotanto tuntuu pahalle.

On ollut aika ajoin kaikenlaisia kasvisruokakokeiluja mutta en näemmä vain osaa maukasta kasvisruokaa valmistaa. Eniten käytän jauhelihaa ja kanankoipia/ fileitä / suikaleita. Ideoita millä noita voisi helposti korvata?

Lapset ja puoliso vaikeuttaa projektia entisestään, en jaksaisi tehdä kahta eri ruokaa mutta en voi heiltä lihattomuutta vaatia (enkä lapsia edes uskalla pelkälle kasvisruokavaliolle laittaa).

Kalan ja kananmunat ajattelin kuitenkin pitää ruokavaliossa, kai sille on joku hienompi termikin mutta puhun nyt juntisti vain kasvisruokavaliosta.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jauheliha on helppo korvata esim. soijarouheella. Oumph taas on aivan kuin kanaa, mutta vähän kallista. Mutta onhan sitä myös esim. nyhtökaura ja härkiskin. Ja nyt Prismoihin on alkanut tulla Vegetarian Butcherin tuotteita.

Ja lapset kasvaa ihan terveinä myös vegaanisella ruokavaliolla, joten sitä nyt on turha pelätä.

PS. Kasvissyöjä ei syö kalaa, joka on myöskin lihaa.

Vierailija
2/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei näitä tarvi itse keksiä, koska monet ovat jo ratkaisseet pulmasi. Hanki esim. kirja nimeltä Vege! tai jokin muu sadoista hyvistä kasvisruokakirjoista. Sieltä löytyy herkkuresepti toisensa jälkeen. Ja lapset voi muuten paremmin kuin hyvin laittaa lakto-ovo-vegetaristiselle ruokavaliolle. Pysyvät ainakin terveempinä kuin päivittäisellä lihansyönnillä, jos sillä on sinulle väliä. Useimmille vanhemmille ei tunnu olevan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos osaat kokata lihaa, osaat kokata kasviksiakin. :D Tee nyt alkuun vaikka muutama hyvä kasvisruoka, esim. hyvin maustettu tomaattikeitto (mausta joko valkosipulilla ja basilikalla, tai vaikka chilillä), johon voit lisätä linssejä . Lyöt näitä pakastusrasioihin ja otat aina siinä vaiheessa esille kun et juuri silloin keksi muutakaan ruokalajia. Itse olen huomannut, että ruokahalu vähenee kun siirtyy täysin kasvisruokaan (en käytä maitotuotteitakaan) eikä mättämisen halua parin viikon jälkeen enää tule.

Vierailija
4/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos syöt kalaa niin ei ole ongelmaa.

Vierailija
5/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on sama ongelma , mutta löysin ainakin yhden hyvän kasvisruoan ja se on tomaattikeitto.

Tosin jouduin jonkun verran sitä muokkaamaan niin että tuli oikeasti maukasta.

Tässä ohje jos kiinnostaa kokeilla:

2-3 kpl tomaattia

500g paseerattua tomaattia

n.40g tomaattipyre

1 kpl sipuli

1kpl valkosipuli

Paprikaa jos haluaa laittaa joukkoon

Makaronia n. yksi desi

Creme (valkosipuli) 70g

Liraus maitoa n,puolikas desi.

Mausteet

Mustapippuri n 1tl

oregano 2 tl

valkopippuri 1tl

tacojauhe n2-3 teelusikkaa ainakin

Kasvisliemikuutio

Pilko sipuli,valkosipuli ja paista kattilassa öljyssä hetki.

Lisää tomaatit paprika, paseerattutomaatti, tomaattipyre, vesi n.1litra ja mausteet ja kasvisliemikuutio.

Anna kiehua hiljaisella lämmöllä n.20 min. (sekoittele välillä)

Lisää joukkoon makaroni ja anna kiehua (muista sekoitella) n. 8 minuuttia.

Lopussa lisätään 70g cremeä ja loraus maitoa. Sekoita hyvin ja anna olla muutama minuutti.

Kannattaa syödä patongin kanssa ja laittaa tota cremeä päälle, tää on yksi paras kasvisruoka, tosi maistuva ja menee lihansyöjillekkin. 

Vierailija
6/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan hyvin.voitte koko perhe siirtyäkala-kasvisruokaaan,paljon terveellisempää lapsellekin kuin liharuoka. Aloita tutuista mauista kuten sosekeitto, pinaattikeitto, falafel/papupihvit, makaroonilaatikko härkiksestä, tortillat härkiksestä, hernekeitto jne. Paljon kalaa sekaan esim silakkapihvit, seitistä kalakeitto tai kalapyörykät tai puikot, ronnikalapasta jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile tehdä lasagne tummasta soijarouheesta, meillä ei perhe edes huomannut eroa. Itse laitoin rouheen kuiviltaan tomaattikastikkeen sekaan johon olin lisännyt vettä rouheen tarvitseman määrän.

Vierailija
8/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vinkeistä ja kannustuksesta! Ja tomaattikeiton ohjeesta, ehdottomasti kokeilen :)

Lapsien kohdalla mietin sitä ettei vaan jää sitten mitään ravintoaineita saamatta. Kun en tiedä millaista perehtymistä asiaan se vaatisi.. mutta hyvä jos sen suhteen ei ole huolta, ainakin yritän tarjota heille enemmän kasvisruokia myös.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkiksi helppoa arkiruokaa on papumuhennos, joka maistuu paremmalle kuin kuulostaa. Ensin paistat sipulia, porkkanaa, paprikaa tms kasviksia kattilassa ja lisäät murskattua valkosipulia. Kun kasvikset ovat pehmentyneet, lisää tomaattisosetta muutama rkl ja sekoita. Lisää erilaisia mausteita, kuten paprikaa, mustapippuria, kuminaa, korianteria, chiliä yms. Lisää tomaattimurskapurkki, vettä, kasvisliemikuutio(puolikas tai neljäsosakin riittää), soijakastiketta ja laakerinlehti. Lisää pari purkkia erilaisia papuja, esimerkiksi mustapapuja, kidneypapuja tai valkopapuja. Tarkista maku ja lisää suolaa tai mausteita. Tarjoile yksinään tai kastikkeena esimerkiksi pastalle tai riisille. Hyvää ja halpaa!

Vierailija
10/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavalliseen soppaan voi laittaa sekaan linssejä tai papuja, lisäksi vaikka vähän kvinoaa tms. Herkullisen kastikkeen perunalle tai riisille voi tehdä kuullottamalla sipuleita öljyssä ja lisäämällä kasvisraasteita tai pieneksi pilkottuja kasviksia ja nyhtökauraa/härkistä/kuivaa tummaa soijarouhetta (ei kannata suotta liotella, kuivana toimii melkeinpä paremmin), sekaan purkki kauraruokakermaa (+toinen purkillinen vettä, jos syöjiä on enemmän), mahdollinen suuruste esim. Maizena ja mausteet (suola, pippuri, curry, yrtit ym). Pavuista ja linsseistä saa herkullisia pyöryköitä tai pihvejä, esim. purkillinen papuja jauhettuna, kananmuna tai pari, kasviksia raasteena, vähän korppujauhoja ja mausteet. Hyvän lisäkkeen saat vihreistä tölkki-/pakkaspavuista lämmittämällä niitä murskatun valkosipulin kanssa. Mausteet (muista myös sitruuna ja valkosipuli) ja hyvä öljy ovat kaikista tärkeimmät, lue maustepussien takaa mihin ruokiin ne parhaiten sopivat niin saat uusia ideoita ja pääset alkuun. Ja mitä enemmän kasviksia kannat kaupasta kotiin, sen parempaa ruokaa saat tehtyä.

Ei kannata yrittää korvata mitään liharuokia vaan ajatella tekevänsä jo alun alkaenkin kasvisruokaa. Meillä ateria on usein esim. keitettyjä perunoita, yllämainittua kastiketta, papupyöryköitä, runsasta salaattia, raastesalaattia, pakkaspapuja lämmitettynä ja aika usein lisäksi marja- tai hedelmäjälkiruoka. Tai täysjyvämakaronilaatikkoa/-lasagnea ja samantyyppiset salaatit. Tai keitto, jossa on kaikkea mahdollista kasvista ja sen lisänä tuoreilla kasviksilla päällystetty leipä. Tai riisiä, uunivuokakasviksia, lämmitettyjä papuja ja salaatteja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
15.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kiitos vinkeistä ja kannustuksesta! Ja tomaattikeiton ohjeesta, ehdottomasti kokeilen :)

Lapsien kohdalla mietin sitä ettei vaan jää sitten mitään ravintoaineita saamatta. Kun en tiedä millaista perehtymistä asiaan se vaatisi.. mutta hyvä jos sen suhteen ei ole huolta, ainakin yritän tarjota heille enemmän kasvisruokia myös.

Hei kamoon. Jos kasvis-muna-maito -ruokavalioon lisää vielä kalan niin kuin ajattelit, ei todellakaan jää mitään ravintoaineita saamatta. Lupaan. He saavat eläinproteiininsa munista, maidosta ja kalasta. Mitään ei jää puuttumaan. Heidän ruokavalionsa tulee olemaan parempi ja monipuolisempi kuin jauhelihalla ja broilerilla kasvatettujen kavereidensa.

Hienoa että mietit tällaista,ap.