Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä määrä PULAUTTELUA on normaalia???

04.04.2006 |

Osittaisimetän, eli saa sekä rintaa että pulloa. Poika nyt 7vkoa, ruvennut pulauttelemaan enemmän ruoan määrän kasvaessa. Mikä määra pulauttelua on normaalia???? Meillä tulee puserot märäksi vähän väliä. Pitäisikö olla huolissaan? Allergiaa? Voiko joku toinen korvike esim. sopia paremmpin tms? Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis meillä aloitti poika pulauttelun jo laitoksella. Virallisesti ei ole todettu refluksia, mutta neuvolassa puhuvat aina siihen tyyliin " ettei ne läpät siellä mahassa ole vielä kehittyneet tarpeeksi" . Eli refluksi, mutta ei vaadi suurempia toimenpiteitä koska painokehitys on normaali.



Poika pulautti maitovaiheessa paljon (paita märäksi ja minun myös), mutta jos määrää olisi alkanut mittaamaan, niin ei varmaa olisi kaikkea syömäänsä pulauttanut, koska kasvaa ihan normaalisti.



Minusta kannattaisi pyytää neuvolassa lisätutkimuksia, niin selviäisi onko kyseessä refluksi, tavallinen pulauttelu vai allergia. Allergiassa tulee kyllä muitakin oireita (ripuli, kovat mahakivut ja ihottuma).



Vastiketta voisi tietysti kokeilla vaihtaa.

Vierailija
2/4 |
04.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa hänelle riittäisi pellkä rintamaito.meillä ainakin puklaa huomattavasti enemmän jos on enemmän syönyt ja " tuputan" rintaa liikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
05.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aloin antaa RELA-tippoja...ehkä ne on syynä





ehkä myös annan lisämaitoa " liikaa" sillä poika syntyi rv36+5...ja kasvu kovin tärkeää. Kiitos vinkeistä.

Vierailija
4/4 |
05.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolan mukaan. Arviolta desin puklu joka syötön jälkeen (lattialla useita jopa 10 cm läpimitaltaan olevia lammikoita ja paidat märkänä). Neuvolasta sanottiin, että " jotkut vauva vaan pulauttelee TOSI paljon" . Se väheni oleellisesti tossa 4 kk:n iässä. Ja hyvin tyttö kasvoi koko ajan, että kai sinne jotain sit jäikin :-)