Mihin pankkiin kannattaa vaihtaa Nordeasta?
Nordeasta en saa lainaa enkä kassapalveluita, ja ottavat 2€ joka kuukausi kaikilta tileiltä tilinhoitomaksua. Rahaa on turhaa Nordeassa säilyttää, korkoa se ei kuitenkaan kasva.
Kommentit (9)
Mulla on OP ja vakuutukset Pohjolassa. Asuntolainasta kertyvillä bonuksilla maksan auton vakuutuksen kokonaan ja henkilövakuutuksista osan. Olen ollut tyytyväinen.
Saisit sä jos sulla ois varaa vaikka sijoituksiin. Nillä myös todistat lainahoitokykyjäsi.Ei sitä rahaa kannata tilillä säilyttää, se kannattaa sijoittaa.
Eihän avainasiakas tartte kuin 5 palvelua niin tililtä ei mene kk-maksuja.
Senator Vernon Trent: You can take that to the bank!
Mason Storm: I'm gonna take you to the bank, Senator Trent. To the blood bank!
OP:iin olen ollut minäkin tyytyväinen. Nykyään mulla on lisäksi palkkatili S-pankissa (olen S-ryhmällä töissä), koska sieltä saa pankkipalvelut ja yhden maksukortin maksutta.
No toinen suuri pankkiyhtymä ovat Osuuspankit ja moni niiden palveluun tyytyväinen. Itsekin olen Osuuspankin asiakas, mutta oma pankkisuhteeni ei ole enää muutamaan vuoteen toiminut haluamallani tavalla, joten olen todennäköisesti vaihtamassa pankkia parin vuoden sisällä kunhan lainat maksettu pois.
Työkavereissa on Danske Bankin asiakkaita, ilmeisesti sieltäkin saa pankkipalvelua johon voi olla tyytyväinen. En ole oikeastaan kuullut pahaa sanottavaa verkkopankki- ja lainaehtosekoiluiden jälkeen, jotka ajoittuivat omistajan vaihdokseen (Sampo --> Danske Bank). Olin aikoinaan Postipankki/Leonian asiakas, mutta en ole vuosiin asioinut kyseisen pankin konttoreissa.
Säästöpankeista en osaa oikein sanoa, mutta kerran nuorukaisena vein Säästöpankkiin rahatalletuksen jossa oli mukana kolikoita ja jotka olin laskenut kotona usempaan kertaan. Talletuksen yhteydessä kassahenkilö käyttäytyi jotenkin rempseästi ja vielä tupeloi rahoja laskuriin laitettaessa siten että niitä pomppi lattialle, ja lopputulos oli rahojen lattialta keräilyn jälkeen se, että talletussumma oli eri kuin mitä oli kotona laskettu. Ei puhuttu suuresta erosta, se oli pari-kolmekymmentä senttiä, mutta jätti pahan maun. Enkä silloin nuorena älynnyt kiistää tuota summan virheellisyyttä. Sinne lattialle oli varmaan jäänyt jonkin piilon taakse pari kolikkoa. Tuon jälkeen jäänyt huono fiilis ko. pankkiryhmästä.
Jotku vannovat Handelsbankenin nimeen, itsellä ei kokemusta. S-Pankki on nykyään myös vaihtoehto, itsellä ei ongelmia heidän kanssaan ja asiat sujuneet.
Jotkut ovat mieltyneet Aktiaan joka on nykyään itsenäinen liikepankki, mutta rantaruotsalaisten entisessä säästöpankissa on liian bättre folk -tyylinen ilmapiiri minun makuuni. Lisäksi yrittävät pärjätä ilman yhteistyötä verkko- ja mobiilipankkipuolella, mikä näkyy kehityksen nopeudessa ja laadussa.
Itsenäisiä Koivunlehtiosuuspankkeja tai vastaavia säästöpankkeja en ole koskaan vakavasti harkinnut, koska yleensä näillä on maks. kaksi konttoria ja ovat jäljessä verkko- ja korttipalveluiden suhteen isompiin konserneihin verrattaesssa.
Itse pysyn Nordeassa edelleen -kaikki toimii ja palvelu on ollut ystävällistä.
Pyydä paikkakuntasi - ja lähipaikkakuntasi - pankeilta tarjoukset lainasta sekä palveluista, jos muutat raha-asiasi heille. Vertaile tarjouksia huolellisesti ja tee valintasi.
Huom! Nykyään ei pankin todellakaan tarvitse olla asuinpaikkakunnalla, sillä enin osa pankkiasioista hoidetaan verkossa.
Spermapankkiin?!