tee se itse-kestovaippailijat!
Laittelen kysymystä nyt tällekin palstalle!
nyt apua kestovaippailijat ja niitä itse itse tekevät!
Olisin kiinnostunut kokeilemaan kestoilua, mutta ei innosta sijoittaa euroja valmiisiin kuoriin ja täytteisiin. Ompelutaitoa löytyy, joten ajattelin tehdä itse kestovaippa-sivujen ohjeilla.
Tarvitsisin kokemuksianne nyt, siitä mitä kannattaa kokeilla!
- kannattaako kuoria tehdä ollenkaan fleecestä? kestoinfossa kerrotaan, että kaikki fleecet eivät suinkaan pidä kosteutta riittävästi. Vai kannattaako suoraan ostaa esim. pul-kangasta ja tehdä kuoret siitä? MIten herkkäihoiselle vauvalle? Voiko pul-kuoret tehdä esim. niin, että ulkopuoli on pul-kangasta ja vauvaa vasten olevat puoli puuvillaa, flanellia tms? VAi toimiiko kosteussulku silloin?
- entä sisäosat? flanelli, frotee, fleece, harso? Siis sellainen sisäosa, joka varmasti pitää. Ja miten monta kerrosta?
- onko ylipäätään tuo kestovaippainfon kuorikaava hyvä? ainakin näyttää sellaiselle!
- onnistuuko yökestoilu ilman että joka aamu saa olla vaihtamassa lakanoita ja ettei keskellä yötä tarvitse herätellä vaipanvaihtoon?
vastauksista kiitollinen
Jessiina
Kommentit (3)
- kannattaako kuoria tehdä ollenkaan fleecestä?
Kokeile ihmeessä. Fleece-kuori on aika paksu eikä se ole pomminvarma mutta hengittävämmät kuitenkin kuin muovikuoret, kokeile ihmeessä jos haluat. PUL-kuoret on vastaavasti ohuemmat, varmemmat mutta eivät hengitä. Fleecen eri laadut eivät ole mullekaan ihan auenneet, että pitääkö olla polar-fleece kuoreen. Joka tapauksessa fleece-kuoren kosteudenpitoa voit parantaa saippuapesulla, saippua kun tukkii huokoset.
- MIten herkkäihoiselle vauvalle?
Jotkut eivät siedä fleeceä, joten ennen sarjatuotannon aloittamista tee yksi vaippa kokeiluun ja testaa muutama kerta varmuuden vuoksi.
Voiko pul-kuoret tehdä esim. niin, että ulkopuoli on pul-kangasta ja vauvaa vasten olevat puoli puuvillaa, flanellia tms?
PUL-kuoret eivät välttämättä tarvitse sisusta ollenkaan.
- entä sisäosat? flanelli, frotee, fleece, harso? Siis sellainen sisäosa, joka varmasti pitää. Ja miten monta kerrosta?
Kaikki nuo (paitsi se imemätön fleece) käyvät vaipan imuosaan eli sisävaipaksi. Kerrosten lukumäärä riippuu kankaan laadusta ja paksuudesta, vauvasi pissamääristä yms. Älä tee hirmuisen paksuja, koska ne ovat tönkköjä, istuvat huonosti ja falskaavat siksi ja kuivuvatkin hitaasti. Tee ennemmin suht istuva paketti ja hurauttele irrallisia lisäimuja joita voit tarpeen mukaan lisätä ja vähentää. Tai tee taskuvaippa.
- onko ylipäätään tuo kestovaippainfon kuorikaava hyvä? ainakin näyttää sellaiselle!
Tee yksi ja kokeile. Jokainen vauva on yksilö: toisen ihannevaippa ei toimi toisella mitenkään!! Älä siis leikkele kankaistasi heti kymmentä vaippaa, ei mene kankaat piloille jos se ei sitten sovikaan.
- onnistuuko yökestoilu ilman että joka aamu saa olla vaihtamassa lakanoita ja ettei keskellä yötä tarvitse herätellä vaipanvaihtoon?
Varmasti onnistuu! Itse en tähän viitsiny alkaa kun poju syö edelleen tosi monta kertaa yössä ja sen takia myös yöpisut on megaluokkaa...
Ollaan kestoiltu neidin syntymästä saakka, nyt 9kk siis. Aloitettiin Ruskovillan harsoilla ja villahousuilla, ja kun vaipan oppi napakasti taittelemaan, niin ei lakanoita ole tarvinnut vaihtaa. Harsojen kanssa " nappi-nippa" on ollut ihan ehdoton, sen avulla mieskin saa vaipasta siistin paketin =)
Päivisin käytetään yhtä harsoa, ja öisinkin puolen vuoden ikään saakka riitti yksi. Nykyään taittelen yövaippaan kaksi harsoa. Ikinä ei ole kesken yötä tarvinnut vaippaa vaihtaa.
Hiljalleen ollaan alettu kokeilemaan myös taskuvaippoja, koska kokeneemmat kestoilijat sanovat, että pelkät villahousut harson kanssa eivät kovin isolle enää riitä, vaan vaativat jonkun lisäimun. Itsestäni tuntuu kuitenkin, että päivävaippa on mukava olessaan mahdollisimman ohut, joten en paksuille lisäimuille ole lämmenyt. Ja ovathan nätit taskuvaipat myös huomattavasti mukavempia katsella kuin villahousut, näin kesää ajatellen! Ainakin Myllymuksujen ja Kestovaippakaupan sivuilla on sieviä, kuosillisia PUL-kankaita.
Nyt kaverin kanssa ollaan ommeltu muutama kokeiluvaippa. Kosteussuluksi PUL-kangasta, sisäpuoli microfleeceä. Samat ruskovillan harsot pysyn siis hyödyntämään imuina taskuvaipoissa. Ja yhtä harsoa olen kerrallaan käyttänyt, yökäyttöä ei olla vielä kokeiltu. Imuja voi lisätä tarpeen mukaan, esim vanhat froteepyyhkeet kannattaa hyödyntää! Taskuvaipat myös kuivuvat pesun jälkeen nopeammin, kuin vaipat joissa on imu sisäänommeltuna.
Ei muuta kuin rohkeasti kokeilemaan, suosittelen!
Arica ja kestovaippapyllyinen Catina, tänään 9kk
vauva venkuloi sylissä, joten virheitä voi tulla
minusta pul-kangas toimii hyvin kosteussulkuna. fleece-kuorista minulla ei ole kokemusta.
jos teet pelkän kuorivaipan, niin siihenhän ei välttämättä tartte tehdä kangassisustaa, ku sisävaippa, harso tms. imevä osahan tulee vauvan ihoa vasten ja pul-kuori sit sen päälle ennen vaatteita.
jos taas teet taskuvaipan, niin itse olen käyttänyt ohutta fleeceä vauvan ihoa vasten tulevassa osassa. se pysyy melko kuivan tuntoisena. yllättävän kuivalle minusta tuntuu myös märkä flanelli. taskuvaipassa tärkeää on, että vauvan ihoa vasten oleva kangas ei tursua esille esim. lahkeen suista, sillä silloin tätä " siltaa" pitkin kosteus johtuu vaatteisiin. (omissa taskuvaipoissani on tätä ongelmaa)
meillä vauvan iho on pysynyt hyvänä ja kestoilemme siis yötä päivää. käytämme pelkästään pul-kuoria, emme fleece-kuoria tai villapöksyjä. en sit tiiä, onko vauvamme herkkäihoinen vai ei.
sisällä olen käyttänyt froteeta, flanellia sekä vanhoja vaatteita esim. t-paitoja. noin viisi kerrosta imumateriaalia on minun kone suostunut sinne sisään ompelemaan. paksuus on muodotunut rajoittavaksi tekijäksi laadukkaalle ompelukoneelleni ;)
enemmänkin vois kerroksia kyllä yövaipoissa olla, mutta olen ratkaissut asian laittamalla vaippaan vielä lisäksi erillisen lisäimun. sit on vaippaan meidän 2kk suurpissaajalla mennyt pari normaalia pissaa tai yksi megapissa. pienenä meni useampiakin, kun tahti oli tiheämpi, mutta kerta-annos pienempi.
kestovaippainfon kuorta en oo testannu, mutta meillä sopiva on ollut ottobre- käsityölehden kaava. tyttö on malliltaan ennemmin hoikka kuin pullukka.
yökestoilu onnistuu. toki meilläkin on parit lakanat pesty, mutta äkkiä ne vaipat oppii paketoimaan tiiviisti naperon ympärille. vaihdan vaipan kerran tai kahdesti yössä (noin klo 19-07). kaksi kertaa tarttee vaihtaa yleensä lähinnä silloin, kun tulee kakka. pissan takia pitää vaihtaa siis toi yksi kerta, kun meidän neiti ei suostu märässä vaipassa nukkumaan. hienopyllyksi kun olemme hänet opettaneet ;)
toivottavasti näistä oli edes jotain apua ;)