Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kysymys lastadiolaisille

Vierailija
30.08.2017 |

Usean lapsen hankkiminen on lestoille normi. Jos sattuukin niin, että joku ei voi saada lapsia lääketieteellisistä syistä niin miten siihen suhtaudutaan. Pidetäänkö huonompana ihmisenä vai eristetäänkö yhteisön ulkopuolelle?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pidetä huonona ihmisenä eikä eristetä, päinvastoin. Ei vanhemmuus tee kenestäkään ns. hyvää ihmistä ja jonkin verran yhteisössä, esim.  Päivämies -lehdessä on toisnaan artikkeleita siitä, miten kohdata hedelmätön pariskunta hienotunteisesti niin "lapsipainotteisessa" yhteisössä. Kyllä siitä puhutaan, onneksi.

Meillä tieto miehen hedelmättömyydestä syöksi liittomme kriisiin.  Itkimme ja surimme asiaa kauan ja paljon, mutta nyttemmin kriisi on helpottanut ja olen päättänyt työni puolesta keskittyä niihin lapsiin, jotka tarvitsevat minua. 

Vierailija
2/2 |
30.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pidetä mitenkään huonona ihmisenä mutta ehkä enemmänkin voivotellaan ja sympataan liikaa - se on jo aika kiusallista jossain vaiheessa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla