Pilasin hyvin alkaneen tapailun ahdistuneisuudellani
Vähän alkuun taustaa minusta... Olen 29v. nainen. Jokainen parisuhteeni on päättynyt pettämiseen (minua on siis petetty). Yhden kanssa kerkesin olla 5 vuotta ja kuvittelin hänen olevan se elämäni rakkaus, toisin kävi. Siitä on nyt aikaa noin puolitoista vuotta. Vasta nyt olen uskaltanut alkaa tapailla miehiä.
Muutamia olen tapaillut (eri aikaa kylläkin) ja pari niistä teki perus katoamistemput, mutta tiedän kyllä, ettei niistä muutenkaan mitään olisi tullut. Tietysti se kuitenkin söi muutenkin huonoa itsetuntoa hieman.
Sitten tapasin tämän viimeisen. Oikein ihana mies. Täysin minun makuuni ja viihdyin oikeasti hänen seurassaan. Oli mukavaa yhdessä, keskusteltiin jopa hyvin syvällisiä asioita ja hänkin tuntui kiinnostuneelta. Tätä siis kerkesi olla noin pari kuukautta ja tavattiin monta kertaa viikossa ja viestiteltiin ja höpistiin puhelimessa, kun ei päästy näkemään...
Sitten se alkoi... Sain kuulla yhdeltä luotettavalta ystävältä, että kyseinen mies tapailee muitakin ja vokottelee baareissa naisia luokseen. Juu, ei me oltu erikseen sovittu, ettei muita saisi tapailla, mutta kyllä se kirpaisi. Minä en tapaillut muita ja annoin oikeasti ison osan energiaani häneen tänä aikana. Kokkailin hyviä ruokia, peruin jopa ei niin tärkeitä omia menojani hänen vuoksi. Sitten alkoi ahdistus nostaa päätään. Tajusin, että kyseessä on mies, jolle en olekaan niin tärkeä, kuin hän minulle. Tiesin, että ongelmia voisi tulla tulevaisuudessa ja voi olla pettäjäsorttinen, jota vähiten haluan enää ikinä.
Lopetin kaiken yhteydenpidon, kuin seinään! En halua enää olla hänen kanssa tekemisissä, kun en halua enää satuttaa itseäni. Pärjään hyvin näinkin. En uskalla ottaa riskejä. Nyt harmittaa. Hän pistää viestiä ja yrittää soittaakin mikä minulla on, mutta en vain pysty.
Pitäisikö minun kertoa hänelle suoraan mitä tiedän hänestä? Ja tosiaan luotan tähän kertoneeseen tahoon, näin mm. screenshotteja eräistä miehen ja yhden toisen tutun naisen välisistä keskusteluista (tämä nainen siis lähetti niitä minulle itse). Ihan samaa shittiä mitä minullekin on lähettänyt. Ja huomasin myös, että joitain asioita oli kertonut tälle naiselle eri tavalla, kuin minulle, niin eipä tiedä valehteleeko vielä ja mitä kaikkea on valehdellut.
Olisiko paras vaan antaa olla?
Kommentit (6)
Mikä mahtaa olla sellaisen naisen motivaatio, joka lähettelee screenshotteja omista keskusteluistaan...
Anna olla! Enemmän se vuoden päästä kirpasee lyödä hanskat tiskiin ton tyypin suhteen kun nyt.
Vierailija kirjoitti:
Mikä mahtaa olla sellaisen naisen motivaatio, joka lähettelee screenshotteja omista keskusteluistaan...
Hän on minun kaveri, jonka kanssa tuli yksissä illanistujaisissa puheeksi tämä mies. Huomattiin, että on molemmille samanlainen. Lähetti sitten myöhemmin näitä screenshotteja. Ap
Et kai mitään menetäkään sillä, että pistät miehelle viestiä ja linkkaat vaikka ne haltuusi päätyneet keskustelut siihen. Toki mies saattaa osata selitellä asiat parhain päin, tällöin sinun pitää miettiä onko luottamus jo niin säröillä että suhde on pilattu, vai uskallatko vielä ottaa riskin ja uskoa parasta.
Joka tapauksessa, otsikko on harhaanjohtava. Sinähän et suhdetta pilannut. Teillä on mahdollisesti ollut eri käsitys siitä, missä vaiheessa suhdetta olette.
Vierailija kirjoitti:
Et kai mitään menetäkään sillä, että pistät miehelle viestiä ja linkkaat vaikka ne haltuusi päätyneet keskustelut siihen. Toki mies saattaa osata selitellä asiat parhain päin, tällöin sinun pitää miettiä onko luottamus jo niin säröillä että suhde on pilattu, vai uskallatko vielä ottaa riskin ja uskoa parasta.
Joka tapauksessa, otsikko on harhaanjohtava. Sinähän et suhdetta pilannut. Teillä on mahdollisesti ollut eri käsitys siitä, missä vaiheessa suhdetta olette.
En mä niitä keskusteluja hänelle lähetä, mutta mietin kyllä pitäisikö kertoa mikä mättää vai pitäisikö vaan kadota. Näin monet toimii, mutta jotenkin olen liian rehellinen, etten haluaisi toimia näin. Epätietoisuus ei ole mikään kiva juttu.
Tuntuu, että tämä mies on oikeasti kiinnostunut mikä minulla on, kun pommittaa jatkuvasti. En vain osaa muotoilla asiaa oikein ja pelkään juurikin sitä, että alkaa lässyttämään kuinka spesiaali olen ja ettei kukaan muu ole yhtä tärkeä jne. En tätä kuitenkaan usko. Ap
Anna olla, melkein jäit jännämiehen loukkuun.