Miksi inhottavat, räyhäävät, päälle puhuvat ym. ihmiset eivät kestä, jos heitä kohtaan alkaa käyttäytyä samoin?
Itselläni oli "kaveri", joka oli järkyttävän itsekäs, katkera, kaikesta valittava ja muutenkin kaikin puolin kamala. Päätin sitten kerran käyttäytyä samoin häntä kohtaan, eikä hänestä enää sen jälkeen kuulunutkaan. Mikä tuollaisia ihmisiä vaivaa? Mikseivät kestä samanlaista käytöstä kuin mitä itse harjoittavat?
Kommentit (14)
Oliko sillä tapana sanoa itsestään että "sanon vai mitä ajattelen", "mutta niinhän se vaan on", "näinhän kaikki ajattelee muttei vaan sano"? Osa noista hyypiöistä kun puolustelee alkeellisimpienkin käytöstapojen puutettaan juuri mainitsemillani tavoilla.
Miksi ne sitten niin tekee? En tiedä eikä kiinnosta. En kuitenkaan niele mokomien sönkötyksiä. Jos mokoma joku että saa osakseen juuri sellaista kohtelua jolla kohtelee muita, en sulata pienintäkään tölväisyä vaan alan vaatia kylmän rauhallisesti perusteluja väitteille tms. Yleensä mussuttajalta alkaa siinä vaiheessa palaa hihat jonka jälkeen se lopettaa mussuttamisen.
Jotkut ihmiset, jotka sanovat toisille ihmisille kaikenlaista "faktaa" päin naamaa oikein intoa puhkuen, mainostavat olevansa sellaisia sen takia, että kun "minä olen niiiiiin rehellinen, suora ja avoin". Olen joskus sanonut sellaiselle ihmiselle, että tuollainen asioiden lataaminen päin näköä ei aina tarkoita rehellisyyttä ja sen sellaista, vaan kyse on yksinkertaisesti huonosta käytöksestä. Joh heitä kohtaan niin tekisi, turpiin tulisi, vähintään henkisesti.
Riippuu vähän tilanteesta. Jos siinä on neutraali hetki, ei siinä pitäisi olla ongelmaa vaan jos ajat toisen nurkkaan tai jos tilanteessa on esim. syyllisyys aspekti ja haastat toisen niin onko silloin ihme ettei toisesta enää kuulu mitään?
Meillä jokaisella on omanlaisensa toimintamalli, jos sinulla on joku oikeus arvostella muita (toisin kuin itse paremmin teet) niin vähitellen alkaa ihmiset kadota ympäriltäsi.
En tiedä, miksi näin on, mutta ihmettelin tätä jo koulussa. Se tönivä hihastarepivä jaripetteri on ihan järkyttynyt, kun joku ensimmäisen kerran antaa takaisin, ei ole uskonut, että niin voisi käydä. Yleensähän nämä tyypit ei edes perustele käytöstään, yrittävät vain kieltää, ne vähän älykkäämmät sitten rationalisoivat, että tekevät palveluksen tms. Oppiipahan puolustamaan itseään ja tietääpähän olevansa viallinen, kun sanotaan, siitä pitäisi olla kiitollinen. Mutta vastapalveluksia eivät hekään halua.
Koska ne haluaa kaiken sen huomion mitä sillä voi saada, ihan vain itselleen. Ne on MINÄ MINÄ MINÄ.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu vähän tilanteesta. Jos siinä on neutraali hetki, ei siinä pitäisi olla ongelmaa vaan jos ajat toisen nurkkaan tai jos tilanteessa on esim. syyllisyys aspekti ja haastat toisen niin onko silloin ihme ettei toisesta enää kuulu mitään?
Meillä jokaisella on omanlaisensa toimintamalli, jos sinulla on joku oikeus arvostella muita (toisin kuin itse paremmin teet) niin vähitellen alkaa ihmiset kadota ympäriltäsi.
Ihan mielellään saa kadotakin ympäriltäni aloituksessa kuvailemani kaltaiset ihmiset.
Ap
Yksi ystäväni otti työpaikaltaan jotain mikä kuului työpaikalle eikä ymmärtänyt miksi siitä nousi siellä hirveä haloo. Käytiin ikeassa tämän ystäväni kanssa ja otin meille kummallekin lapsille tarkoitetut jälkiruoka-mehujäät (ilmaiset) mitä oli vapaasti tarjolla. Ystäväni oli aivan pöyristynyt tästä. Sen jälkeen myös palautti työpaikalle ottamansa tavaran.
Vierailija kirjoitti:
Jos mokoma joku että saa osakseen
Hä?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jos mokoma joku että saa osakseen
Hä?
Sori, en oikolukenut. Ihmettelin itsekin mitä olin tossa kohtaa tarkoittanut...
Vierailija kirjoitti:
Jotkut ihmiset, jotka sanovat toisille ihmisille kaikenlaista "faktaa" päin naamaa oikein intoa puhkuen, mainostavat olevansa sellaisia sen takia, että kun "minä olen niiiiiin rehellinen, suora ja avoin".
Tämä on ihan klassinen tapa järkeillä itselleen miksi käyttäytyy huonosti ja vielä samalla tuntea itsetyytyväisyyttä siitä. Tosiasiassa taustalla lienee yleensä erilaisia viha- ja itsetunto-ongelmia, joita sitten täytyy purkaa muihin.
Vierailija kirjoitti:
Koska ne haluaa kaiken sen huomion mitä sillä voi saada, ihan vain itselleen. Ne on MINÄ MINÄ MINÄ.
Joillakin se varmasti on ihan vain kasvatuksen ja käytöstapojen puutetta. Se on hankala oppia keskustelemaan asiallisesti jos/kun ainut malli kotoa on ollut kilpaa toisten päälle huutaminen eikä kukaan ole keskittynyt kuuntelemaan mitä asiaa toisella on.
Naapurini on tällainen päällepuhuja, kovaääninen jyrä. Väsyttävää juttuseuraa. Tosin se loppui siihen, kun kerran kylmän rauhallisesti kysyin häneltä, miksi hän on niin aggressiivinen. Meni hiljaiseksi täti.
Työkaveri on tuollainen. Sanoo olevansa vain rehellinen ja suora. Alkaa itkeä jos joku käyttäytyy häntä kohtaan samoin. On sanottu suoraan, että noi on vain subjektiivisia totuuksia eli sun mielipiteitä.
He eivät hahmota omassa käytöksessään olevan mitään vikaa. Mutta toisessa kyllä, jos sellaista esiintyy. Outoa, mutta niin se vain on.