Minkälaista on elää 20 km päässä lähimmästä kaupasta?
Itse on vähän vaikea kuvitella sillä kauppa on 30 s päässä ja Suomen suurin leffateatterikin 5 min kävelymatkan päässä, mutta eiklhän teitä täältä löydy.
Kommentit (5)
Helppoa.
Itse mietin, millaista olisi elää niin, että autopaikka ei olisi 30 cm päässä kotiportaista eikä lapsella olisi omaa leikkimökkiä.
Ei tosiaan mitenkään ihmeellistä. Viikonlopun ostokset tulee suunniteltua etukäteen vähän tarkemmin, viikolla poikkean työmatkalla kaupassa tarvittaessa vaikka joka päivä. Kuiva-aineita ehkä kaapista löytyy enemmän kuin kaupan vieressä asuvalta. Jos joskus jotain puuttuu, niin sovelletaan.
Kesäpaikka on parinkymmenen kilometrin päässä lähikaupasta ja hyvin pärjää. Viikon - puolentoista ostokset kerralla ja tarvittaessa kalaa katiskasta ja perunia pellosta.
Vaikea sanoa, meiltä on kauppaan 30 km ja Prismaan 80 km. Siellä 30 km päässä on kaikki palvelut, posti, pankki, huoltoasema, terveyskeskus, kirkko, koulu ja kunnantoimisto. Kaikkeen tottuu. Rantasaunaan on sitten vain 120 metriä ja katuvaloihin 6 km.
Pimeään tottuminen vei kauemmin kuin pitkään kauppareissuun. Kirjastoon 30 km, kirjastoauton pysäkille 2 km.
Ei mitenkään normaalista poikkeavaa, mitä oikein kuvittelet tämän olevan? Lähimpään kauppaan tosin "vain" 15km sen 20km sijaan. Mutta autollahan tuon ajaa noin vartissa ja muutenkin töissä tuolla paikkakunnalla, jossa kauppa on. Eikä nyt edes ole tarvetta joka päivä kaupassa käydä.