Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Köyhällä futisäidillä asenne kohdallaan: Olen feministi, minä en leivo. Osaisin korjata vaikka ne Bemarit, mutta että pitäisi mennä tekemään ne v---n mokkapalat.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Miksi lapsen isä, kummi, mummi tai ihan kuka tahansa muu leivo niitä mokkapaloja, vaan äiti ottaa sen niin henkilökohtaisesti? Ihan varmasti jokaisen vanhemman ei tarvitse tuollaista määrää kantaa. Eihän niitä kuitenkaan kukaan siellä osta.
Se on väärin, että maksut rajoittava lasten osallistumista. Pitäisi olla aina vaihtoehtona joko osallistua tai maksaa. Toisilla on enemmän aikaa, toisilla rahaa ja pitää muistaa myös se, että on niitä, joilla ei ole kumpaakaan.
Jäkisäideillä on toinen malli. En leiponut koskaan yhtään mitään, vaan olin myymässä toisten leipomia ja ensiapuhenkilönä. Autolla menin tosin minäkin, noin sadan euron arvoisella koslalla.