Vieläkö jaksat uskoa siihen, että tästä kesä vielä tulee ja saamme edes muutaman päivän ajan nauttia auringosta ja 27-28 asteen helteistä?
Kommentit (17)
No en kyllä jaksa. Syksy tästä tulee ja hyvä niin.
En usko. Onneksi on kaksi matkaa lämpimiin kohteisiin tiedossa.
Hä? Olen iloinen, että tänään on jopa kylmä, 16 astetta, että ei tarvi koko ajan helteessä olla.
Toivottavasti ei. Meni niin ihanan vilpoisesti tämä suvi. En kaipaa helteitä edelleenkään.
Jep. Ne tulevat sitten, kun kaikki kärvistelevät töissä/koulussa, paitsi siis minä, joka menen uimaan.
Ei vaan, totta puhuen odotan jo syksyä ja kudon villasukkia.
Ei mun mielestä sillä ole väliä kun mä ehdin lomailla helteessä toisaalla.
Kesähän alkoi jo toukokuussa ja jatkuu edelleen. Kesä on paljon muutakin kuin sää. Ihanan vehreää koko ajan ja lämpimiä päiviäkin on ollut sopivasti. Olen uinut lähes joka päivä, pyöräillyt ja nauttinut kesästä. Ja vielä tätä ihanuutta riittää :)
Säiden puolesta paras kesä aikoihin. Tällaisia lisää kiitos.
Tämä kesähän on ollut täydellinen! En käsitä ihmisiä, jotka tykkää olla hikisiä. Hyi!! 🤢
Ei tule enää lämmintä ja kesäistä, illat ja yöt ovat jo kosteita ja pimeitä.
Tuskin enää tänä vuonna. Ensi kesänä tilastollinen todennäköisyys saada hellettä on jo aika suuri. Ei sillä, itse olen sellainen 20-23 asteessa viihtyvä, toki pari hellepäivää saisi aivoihin ohjelmoitua sen "no nyt oli kesä" -fiiliksen. Vähän sellaista harmaata jatkumoa on ollut keväästä syksyyn kelit.
Olen menettänyt uskoni aurinkoisiin päiviin. En edes muista oliko alkukesällä pilvettömiä päiviä, se tuntuu niin kaukaiselta. Hellettä en kaipaa, mutta jatkuva epävakaus ja sadekuurot alkaa pikku hiljaa masentaa.
Aurinkoa kyllä, 27-28 helteitä ei... ja vaikka tulisikin, niin aamulla/iltaisin ja öisin on jo kylmä ja kolea, ei sellaisia trooppisia öitä enää tule vaikka päivällä olisi kuinka kuumaa... loppukesä alkoi nyt. Kannattaa nauttia siitä että nyt näyttää paremmalta kuin milloinkaan muulloin Suomessa, kun on kesän rusketus vielä ja toivottavasti kesätreenien jäljiltä kroppakin kuosissa :) just täydellistä hämyisten rapukutsujen/venebileiden aikaa. Todellinen preppykausi :)
Vierailija kirjoitti:
Hä? Olen iloinen, että tänään on jopa kylmä, 16 astetta, että ei tarvi koko ajan helteessä olla.
Vai että koko ajan helteessä... tänä kesänä ollaan oltu kyllä enemmän tässä "kylmässä" säässä
Olet säälittävä.
Me tajuttiin jo. olet jankkaaja, joka on keksinyt jankata "kylmäatä säästä"
Säälittävää....
Outoa, en ookaan ajatellu tätä kesää kylmänä. Just olin pari tuntia ulkona +20 asteessa, samoin eilen ja oli vielä lämpimämpää.
vielä on kesää jäljellä! NAUTITAAN!