Kuinka monet juomalasit kaapistasi löytyy?
Tuossa keittiön kaapista laskin, että kymmenet erilaiset. Siis 60 juomalasia ja alkoholilasit siihen päälle...
Kommentit (11)
paljon jotain 1800-luvulla vuorikristallista kaiverrettuja.
12 + 12 Ikean lasia samaa sarjaa kahta eri kokoa. Lisäksi vitriinissä viinilasit ja Iittalan Vernat, joita käytetään kerran vuoteen jos silloinkaan.
Ei ole kuin 12 kpl iittalan Lempi -juomalaseja. Arkeen ja juhlaan samat.
Tavalliset-, vinkku (punkkua ja valkkaria samoista)-, skumppa- ja konjakkilasit. Pitäisi varmaan olla erilliset viini ja konjakki- ja viskilasit ja ties mitä. Päätin kuitenkin 10 vuotta sitten, että ostan samaa Iittalan Essence-sarjaa lisää, jos tarvetta ilmenee. Tähän saakka vieraille on ollut tärkeämpää lasin sisältö kuin lasit, joten yhteensä 16 lasia.
Normaalisti niistäkin 13 on aina käyttämättä. Minä käytän kahta ja vaimo yhtä. 😀
Arkikäytössä halvat Ikean lasit ja jalalliset punaviinilasit toimivat viineille ja kaljalle sekä mehuille. Viskilaseja on puoli tusinaa, shottilasien olemassa olosta en ole varma (ehkä sain ne myytyä ennen muuttoa pari vuotta sitten).
Aika "kelvoton" valikoima mutta meillä harvemmin juodaan seurassa tai juhlissa muuta kuin kahvia :D. Mukeja ja kuppeja siis löytyisi suuremmalla valikoimalla.
Minun kaapeista ei LÖYDY mitään. Kaapeissa on laseja
Meillä on yhteensä 24 lasia :D.
4 isoa juomalasia
4 normaalia juomalasia
4 Verna-viinilasia
4 Kuohuviinilasia
4 snapsilasia
2 oluttuoppia
2 drinkkilasia (Martini?)
Noissakin muutama liikaa, esim kuohuviinilasit korvaantuisi ihan hyvin noilla vernoilla.
Tosi isoja määriä laseja teillä!
-n. 20 Iittalan 2,5dl juomalasia
-9 jalallista Iittalan maitolasia
-6 halppiskuoharilasia
-6 snapsilasia
-6 Iittalan Essence punaviinilasia
Yhtään enempää en halua
No enpä nyt ulkoa muista että montako kappaletta mitäkin, mut ne perus iittalat ja jotain muita lisäksi, merkkiä en edes tiedä tai muista. Mut ei mitään montaakymmentä kappaletta.
Pitääpä lähteä tsekkaamaan:
- tusina varsilaseja (siis jalallisia maitolaseja, 3-v lapsenlapsi pyysi mun tykönä aina varsilasia, siitä nimi)
- 8 duralexin maitolasia
- 6 ruutukuvioitus shottilasia
- 4 kahvallista kaakao tjs lasia
Kymmeniä ja varmaan satakunta vinkku-, skumppa- ja samppislasia jne. Eli paljon ja aika arvokasta. Yhet samppislasit maksaa 40€ kpl.