Pikkutytön alushousut
Meidän kuivaksiharjoittelija 2v./n.90cm tarvitsisi kivoja puuvillaisia peruspikkareita, jotka äidin mielestä saisivat olla 60:ssa asteessa pestäviä. Minkämerkkiset olisivat laadukkaita ja kestäviä? Plussaa, jos on iloisia värejä.
Benettonin pikkarit on söpöjä, mutta hienopesu...
Kommentit (13)
Meidän 2v.8kk erittäin hoikalla, kuivalla tytöllä ainoat pikkuhousut, jotka jalassa pysyvät ovat Lindexin 86/92cm pikkarit. Muuten tytön vaatekoko on 98cm. Lindexillä näitä erilaisilla kuosilla olevia puuvillaisia pikkareita on myynnissä yksittäin ja paketeissa. Minusta ovat olleet todella nättejäkin! :)
Itse löysin Anttilasta kivoja NallePuh-aiheisia pikkuhousuja kokoa 86/92. Näissäkin pesulämpötilaohje oli 40 C, mutta olen surutta pessyt 60 C:ssa. Muistaakseni löysin kivan kukka/sydänaiheisen pikkarisetin myös H&M:ltä. Kaikki näistä oli tarkoitettu vaipattomalle ja mallasivat hyvin meidän hoikkiselle.
Kappahlissa on merkki kaxs ja ne ovat kokoa 86-92 ja mielestäni pientä kokoa kun ovat sopivat tytölleni. Noissa on myös kauniita värejä.
Hipiskus:
Meillä myös 2-vuotias hoikka, kuiva tyttö ja ongelmaksi on muodostunut se, että en löydä hänelle tarpeeksi pieniä pikkuhousuja. H&M:ssäkin koon 86/92 pikkuhousut on tarkoitettu vaipan päällä pidettäviksi???!!! Koko 98/104 taas putoaa päältä pois.
Anttilasta ja Bogilta olen löytänyt muutamia pieniä 90cm pikkuhousuja, mutta jos joku tietää vielä kivoja pieniä pikkuhousumerkkejä, niin saa vinkata! ;)
pikkarit ((86/92) sopivat MYÖS vaipan kanssa. Ihmettelen kyllä kuka sinne saa vaipan alle tungettua, sillä ovat pientä mallia.
Suosittelen vaipattomalle, ovat söpöjä, edullisia ja pehmeä lappuisia. Lindexin pikkareissa on kamalan karheat merkintälaput.
sellaisia ribbi-puuvillaisia, on monen värisiä. Säästyvät meillä seuraavallekin, enkä ole huomannut kovia lappuja - jotka on kyllä helppo leikata poiskin. Koosta 122 tai 128 malli muuttuu, ei enää sovi meidän lapselle.
Kun ryhdyttiin kuivaksi 2+ vuotiaana ja mittaa oli reilut 80 cm, alle 85. Mutta hän ei ole erittäin hoikka, sillä paino menee -10-käyrällä. Ne sopivat hänelle. Ja ne 74/80 vaippapikkarit ovat reiluja, sillä sopivat vielä yli 94 cm ilman vaippaa.
Cirafilla alkaa pikkuhousut 80 cm koosta ja se pienin oli mukavan napakka meidän sirpakalle pikkutytölle. Laatu on ihan ok, hintaan nähden jopa hyvää. Suosittelen siis poikkeamaan Prismaan.
Meillä laiha ja pieni reilu 2v tyttö jolle etsin alkuvuodesta pikkareita. Sattumalta katselin prismasta pöksyjä ja siellä oli 80cm. Ne ovat ainoat jotka kestää jalassa. Ovat ohutta ja pehmeää puuvillaa, eikä ole kovia lappuja sisäpuolella. Olen ne 60 asteessa pessyt eikä ole menneet miksikään.
Lindexin ja h&m 86/92 ovat tytölle liian isoja.
KappAhl:ssa on tosiaan niitä Kaxs -merkkisiä, mutta niitä on sitten kahden kokoisia. Tai siis samassa korissa on samanlaisia, saman kokoisia, mutta kun laittaa vierekkäin, kokoero on selkeä. Meillä on just ne reilummat 8692 -kokoiset edelleen reilut (ikää 2v), mutta ne pienemmät tosi tosi hyvät :-)
H&M:n ne pienimmät ei-vaippavaralliset, eli 98/104 kokoiset on myös tosi pienet, ainakin kuivausrummun jäljiltä ;-)
Noita molempia siis olen ostanut ja todella laihalla lapsella hyväksi todennut :-)
Pieniä pikkuhousuja oli todella hankala löytää! Kaikki lötkötti, tai meni ruttuun sukkahousuissa, tai ei pysynyt ylhäällä... Kavensin itse saumurilla sivusaumoista pikkarit tytölle sopivaksi.
on meillä olleet tykättyjä. Tyttö oppi 1,5- vuotiaana kuivaksi, ja oli silloin alta 10kg. Koko 86/92 sopii edelleen 90cm ja 11kg neidolle.
Malli on hyvä ja kuosit nättejä. Ostin juuri Henkasta aluspaita- ja pöksysetin kokoa 86/92, saa nähdä voiko alaosaa käyttää jos se kerran on vaippapyllyille tarkoitettu.
Meillä myös 2-vuotias hoikka, kuiva tyttö ja ongelmaksi on muodostunut se, että en löydä hänelle tarpeeksi pieniä pikkuhousuja. H&M:ssäkin koon 86/92 pikkuhousut on tarkoitettu vaipan päällä pidettäviksi???!!! Koko 98/104 taas putoaa päältä pois.
Anttilasta ja Bogilta olen löytänyt muutamia pieniä 90cm pikkuhousuja, mutta jos joku tietää vielä kivoja pieniä pikkuhousumerkkejä, niin saa vinkata! ;)