Aurinkolasit vahvuuksilla - mistä ostit, mitä maksoi
Kommentit (15)
Ostin Nisseniltä. Maksoin monitehoaurinkolaseista ja -silmälaseista yhteensä n. 300 euroa ja lisäksi sain lahjakortin, joka käytettiin tytön silmälaseihin. Aurinkolasit ovat mulla nyt toista vuotta ja olen todella tyytyväinen niihin.
Nissen. Ostin 100e lasit ja sain aurinkolasit kaupan päälle. Hyvä diili.
Specksavers, yksitehot, noin 75e. Tarjouksesta olisin saanut halvemmallakin varmaan.
Ihan tosi tyytyväinen, käytän niitä autoillessa ihan päivittäin, puolipilvisenäkin päivänä ja tietysti ulkoillessa. Tummennus vielä terävöittää maiseman. Suosittelen!
instrun tarjous, linssit normihinta 90€ silmälaseihin, silmälasien sangat puoleen hintaan. Aurinkolasit sai kaupanpäälle vahvuuksilla. Eli hinta riippui silmälasisankojen hinnasta.
Olin tyytyväinen.
Nisseniltä yksitehot ja maksoi 60€.
Nisseniltä ostin silmälasit ja aurinkolasit voimakkuuksilla tais sit maksaa vaan 70e siihen päälle.
Mä tässä juuri mietin, että olen menossa hakemaan tavallisia lasejani ei-ketjuoptikolta. Niiden hinta on lähes tonnin, vaikka mulla ei ole näönkorjausta juuri nimeksikään ja voisin siis ihan hyvin saada lasit parilla satasellakin. Ostin nuo ihan tarkoituksella, koska tiedän niiden olevan hintansa väärtit. Mutta aurinkolaseista en haluaisi maksaa noin paljon ja mietin, että kannattaako mun ylipäänsä lähteä hakemaan niitä tuolta optikolta, vai mahtaako niillä siinä kaupassa olla valikoimaakaan tuon halvempaa? (Ja tällä liikkeella ei ole kehyksien hintoja nettisivuilla) Eli onko kukaan ostanut halpoja laseja ei-ketjuliikkeistä?
Instrusta mulla tän hetkiset... Oli joku tarjous ostaessa, että aurinkolasit sai kaupan päälle. Maksoin silmä- ja aurinkolaseista noin 600€ eli periaatteessa jotain 300€ jäi hintaa? En muista paljon ois ollut kehykset ja linssit erikseen ostettuna...
Ostin silmälasit ja samalla aurinkolasit vahvimmilla linsseillä ja vakuutuskella, 550€ Instrusta. Sangat vähän hepposta tekoa :)
Mä oon ostanut laseja Instrusta ja Specksaversilta ja minusta ovat saman tasoisia.
Enää en suostu maksamaan turhasta. Viimeksi maksoin yksitehoista 27e (Speck..) ja näen niillä yhtä hyvin kuin Instrun vanhoilla.
Ostin yksiteholinssit smartbuyglassesiltä about 70 eurolla ja täytyy sanoa, että olen tyytyväinen.
Ostin Mister Spexiltä. Maksoi 89 € alennuskoodilla. Muuten ihan tyytyväinen, mutta otin mallia "naamalasit" ja huomasin vasta jonkin aikaa käytettyä, että osuvat välillä poskiin.
Aikasemmat aurinkolasit vahvuuksilla ostin Instrusta. Niissä sangat olivat tosi huterat ja venkulat. Muutenkin olen onnistunut saamaan Instrusta huonompaa laatua kovemmalla hinnalla kuin verkkokauppojen "halpikset" (jotka on ihan laadukkaita "merkki"tuotteita oikeasti).
Vuosia sitten ostin Nisseniltä tarjouksen mukaiset, kaikkein halvimmat aurinkolasit vahvuuksilla, kokonaishinnaksi tuli 80 euroa. Ajattelin että pärjään kyllä halvoillakin. Kun vahvuudet olivat kuitenkin -4 molemmissa linsseissä, halvimmat linssit olivat niin painavat että lasit liukuivat jatkuvasti nenänvartta alemmas etenkin polkupyörällä ajaessa ja niitä ei oikeastaan jaksanut käyttää. Tämän jälkeen ostin paikallisesta Näkökulma-liikkeestä kunnolla ohennetuilla linsseillä varustetut aurinkolasit joiden hinnaksi tuli 195 euroa mutta ne olivat aivan erinomaiset ja erittäin mukavat ja lisäksi optikkomyyjän silmän ansiosta kasvoihini hyvin sopivat. Hinta harmitti maksaessa mutta lopputulos oli niin hyvä verrattuna edellisiin että omasta mielestäni se kannatti, ja ko. laseja tuli käytettyä varsin paljon.
Tässä tarinassa olennainen osuus lienee se että jos vahvuudet vaikuttavat paljon linssin painoon, kannattaa panostaa ohennuksiin (joita on tarjolla monentasoisia), ja tämähän on mahdollista kaikissa liikkeissä. Lisäksi kyllä Näkökulman asiakaspalvelu oli äärimmäisen hyvää, Nissenillä "vain" hyvää.
saako mistään noin 30-40 eurolla aurinkolaseja vahvuuksilla? minulla on - 4.
ulkonäöllä ei ole väliä, kaikki näyttää kauheita minulla.
Normilaseihin tummenevat linssit, maksoi kai muutaman kympin ylimääräistä. Oon tyytyväinen.