Helsinkiläiset sinkut ja velat, minne ETTE muuttaisi kantakaupungin alueella?
Tai tarkemmin sanottuna keskustan ja eteläisen kantakaupungin alueella. Muutkin kuin sinkut ja velat saavat vastata, mutta koska lapsia ei ole eikä tule, asuinpaikassa ei tarvitse ottaa huomioon esim. päiväkotien, leikkipuistojen ja koulujen läheisyyttä.
Eli mille alueille tai jopa kaduille ette muuttaisi? Mitkä alueet ovat huonoja, levottomia, liiankin rauhallisia tai vaikka kaukana palveluista? Älkää keskittykö siihen, mihin teillä olisi varaa, vaan viihtyisyyteen.
Kiinnostaisi kovasti kuulla paikallisten kommentteja.
Kommentit (12)
Asun nyt punavuoresaa ja viihdyn sielä.
Mutta itä-helsinki olisi sellainen.
Muuttakaa mielummin lähiöihin. Sieltä niitä miehiä paremmin löytyy.
Lönkalla, Uudenmaankadulla, Albertinkadulla ja Fredalla en asuisi kadunpuoleisessa asunnossa liikenteen takia. Välttäisin myös soittoravintoloiden ja ravintoloiden terassien kohtia.
Mannerheimintien varrella, ikkunat kadulle päin. Munkkiniemen Huopalahdentie ja Alppila-Vallilan Sturenkatu sama juttu - melusaaste ja saaste.
En muuttaisi Jätkäsaareen. Epäviihtyisämpää paikkaa saa hakea. Käy kävelemässä siellä ja ymmärrät itsekin miksi.
Jätkäsaari ei tosiaan kiinnosta itseänikään. Katajanokkakin taitaa olla tosi hiljainen pussinperä, jossa ei ole mitään palveluita yhtä Alepaa lukuun ottamatta. Nättiä siellä kyllä on. ap
Lisää vinkkejä, kiitos! Tiedot vilkasliikenteisistä kaduista ovat erityisen hyödyllisiä.
Mechelininkatu ainakin on liian vilkas ja ruuhkainen.
Eerikinkatu on nykyään katuprostituution keskus, ainakin Fredalta Kampin suuntaan. Että onko se ap:lle + vai -, sen mukaan harkintaa.
Vierailija kirjoitti:
Eerikinkatu on nykyään katuprostituution keskus, ainakin Fredalta Kampin suuntaan. Että onko se ap:lle + vai -, sen mukaan harkintaa.
Kalliossa Aleksis Kiven katu
Ensimmäsenä tuli mieleen Jätkäsaari, josta puheista poiketen ei ole tulossa mitään oikeaa kaupunkimaista kaupunginosaa vaan ihan tavallinen pussinperänukkumalähiö. Johan tuleva asukastiheyskin sen kertoo, että palvelutaso ei ole riittävä luomaan sitä kaupunkifiilistä, jonka vuoksi ihmiset raitiovaunulinjojen sisällä haluavat asua.
Olen vapaaehtoisesti lapseton sinkku.