Tämän aamun Hesarissa juttu "köyhistä"
http://www.hs.fi/elama/art-2000005277716.html
Nyyh nyyh
Maksetaan aikuiselle töissä käyvälle lapselle kuntosalikortti 67 euroa kk
"Hankitaan" rahaa leivän ostamiseen ostamalla puhelimella automaatista limsaa. Palautuspulloista saadulla rahalla voi sitten ostaa lapsille kaupasta leipää.
Yllättäen löytyy koira ja 2 kissaa (vai oliko se 2 koiraa ja 1 kissa? ) joiden ruuasta ei tingitä
Kommentit (4)
Ei tällaista ihmistä pitäisi ottaa esimerkiksi mistään keskivertotapauksesta. Viisi vuotta on harkittu teipin ostamista, että palovaroittimen saisi kattoon. Rahaa teippiin ei ole kuitenkaan löytynyt. Lamppua ei ole vaihdettu, koska sitä ei osata. Ei ihme, jos raha-asiat ei ole kunnossa, kun kyvyt ja taidot toimia on kuin pikkulapsella. Ja tosiaan: rahaa kyllä löytyy siihen kuntosalikorttiin, kissoille ja koirille, hyväntekeväisyyteen. Taloudessa kaikki neljä käyvät töissä. Mitä tässä pitäisi oikein surkutella? Lisää rahaako näille pitäisi kaataa? On se nyt kumma, kun yhdestäkään oikeasti köyhästä ei saa lukea. Nämä jutut vaan lisäävät kiukkua siitä, että toiset elävät muiden kustannuksella. Kyllä rupee hyvinvointiyhteiskunta olemaan valmis, jos tällaiset tapaukset ovat niitä kaikkein surkeimpia.
Tämä on yksi syy sille, miksi mielestäni lapset pitäisi ottaa pois vanhemmiltaan nykyistä kiireellisemmin: jos ei ole edellytyksiä huolehtia edes hänen perustarpeistaan, mitä on muu arki sellaisen vanhemman kanssa? Jos lapsella on jo pienestä pitäen vääränkokoiset, likaiset vaatteet, ruoasta on pula mutta lemmikeille riittää kyllä jne. niin lapsen paikka ei ole vanhempansa luona. Nyt en siis puhu tämän Lauran tilanteesta tai lapsista, vaan yleisellä tasolla: Suomessa katsotaan ihan liikaa läpi sormien vanhempien perseilyä lastensa kustannuksella. Lopputulos on turvattoman, huonon lapsuuden kokenut lapsi, jolla voi olla todella vaikeita mielenterveysongelmia ja itsetunto pohjamudissa- kuinka sellainen aikuinen esim. työllistyy? Kysyn vaan.
Joo kyllä tästä paistaa läpi joku ihan muu kuin varsinainen köyhyys.. Ehkä jos asioita suunnittelisi hieman paremmin niin jäisi siihen ruokaan rahaa, eikä menisi puhelikikkailuun 300e. Jutun perusteella tuo äiti tarvitsisi budjetin ja selvät ohjeet kuinka pysyä siinä. Ja se että ei muka tiedä missä lapsi on töissä. Joopa joo, kuulostaa siltä että pimeänä tekee mitä tekee lastenhoito ym.keikkoja.