Luomen poisto laserilla
Minulla on kaksi luomea kasvoissa,jotka haluaisin poistaa. Ne ovat kooltaan 4mm ja koholla, joten olisiko paras poistotapa laser? Laserilla kuulemma ei jäisi isoa jälkeä. Onnistuuko poisto kesällä? Tarvitsisin kokemuksianne ja mitä paikkoja suosittelisitte laser poistoon?
Kommentit (14)
En muista missä ketju oli että kohonneet voi poistaa itse.
Niin mä tein kun en halunnut maksaa montaa sataa operaatiosta.
Minä vetäsin naamasta kohonneen luomen jäädytetyllä sivuleikkurilla.
Hyvin parani ajan kanssa. Toisen kohonneen poistin "hirttämällä" sen hammaslangalla. Alle viikko niin se koveni ja tippui pois. Tuli voittajan olo kun ajatteli että taas selvisi ilman baabelin lääkkeitä ja lääkäreitä
Mä poistan luomet, hampaat etc jutut kynsileikkureilla, säästyy aika hyvin rahaa.
Onpas typeriä vastauksia. Kiinnostaisi minuakin, tytär haluaisi vastaavan luomen kasvoistaan pois. Onko parasta mennä plastiikkakirurgille kun on kuitenkin kasvot kyseessä?
Vierailija kirjoitti:
Onpas typeriä vastauksia. Kiinnostaisi minuakin, tytär haluaisi vastaavan luomen kasvoistaan pois. Onko parasta mennä plastiikkakirurgille kun on kuitenkin kasvot kyseessä?
Kuten sanotaan, ei ole olemassa typeriä vastauksia, on vain typeriä kysymyksiä.
Mäkin vielä mietin,kumpi ois parempi vaihtoehto ja kummalla sais siistimmän lopputuloksen. Mitään kotikonsteja en ala kokeilemaan.
Menette plastiikkakirurgille joka tutkii luomen ja kertoo parhaimman poistotavan.
Laseroitua luomea ei voi patologi tutkia. Jos on melanoomaepäily, täytyy leikata.
Olen nähnyt paljon tapauksia missä laseroinnista jäänyt isompi arpi (pyöreä ja punainen) kuin leikatusta (valkoinen viiru). Itse leikkauttaisin aina, voipahan patologi tarkistaa ja tuoda mielenrauhan.
Kasvoluomissa kannattaa aina konsultoida asiantuntijaa.
Ihotautilääri osaa tehdä laserilla poiston. On tärkeää, että luomi poistetaan kokonaan juurestaan, että ei ala kasvamaan uudestaan ajan myötä. Operaationa aika nopea ja yksinkertainen. Voi tehdä myös kesällä, mutta hetken pitää pitää laastaria päällä ja toki on herkempi myöhemminkin auringon valolle.
Mulla poistettiin laserilla pieni luomi nenästä muutama vuosi sitten, enkä voisi olla tyytyväisempi. Mitään jälkeä ei jäänyt. Samalla hintaan sai poistettua kaksi luomea ja toinen otettiin selästä. Selän luomi oli paljon isompi ja siihen jäi vaalea jälki.
Poisto tehtiin heinäkuussa, eli voi poistaa kesällä. Pitää vaan muistaa laittaa korkeakertoimista aurinkovoidetta monta kuukautta. Luomen päälle jää musta polttojälki eikä sitä saa repiä pois. Silloin on ruman näköinen, mutta laastaria vaan päälle.
Kiitos vastauksista! Luomi on hyvänlaatuinen,joten näytettä ei välttämättä tarvitse. Osaisitteko suositella hyviä paikkoja laser poistoon? Hinnalla ei niin väliä.
Nro 11 kävi Laser Tilkassa (Helsinki), suosittelen Alexander Salavaa.
Vierailija kirjoitti:
Nro 11 kävi Laser Tilkassa (Helsinki), suosittelen Alexander Salavaa.
Minäkin kävin Salavalla, hyvin meni.
Vastauksia haluaisin:)