Mistä juhlapäivästä pidät eniten? Mistä vähiten? Miksi?
Kertokaa vielä miten juhlitte sitä :) Itsestäni on tullut viime vuosina kova pääsiäisfani, koska siihen ei liity omalla kohdallani sen kummempia perinteitä. Sen voi viettää perheen kanssa tai sitten baarissa rällästäen, koska kaikki eivät ole häipyneet maaseudulle. Sen sijaan juhannus on inhokkini. Minua ei ole koskaan kutsuttu viettämään mökkijuhannusta ja Helsinki ammottaa juhannuksena tyhjyyttään. Kaikki kaupunkiin jääneet omat humalassa, mutta jossain omalla tahollaan.
Kommentit (17)
Vierailija kirjoitti:
Tykkään joulusta, koska siinä on sitä ainutlaatuista tunnelmaa ja sitä voi viettää pieninä paloina pitkin kuuta eikä rysähdä kaikki kerralla. Joulusta saa myös luvalla tehdä omannäköisensä. Kynttilät, koristelu, piparit, joululaulut ahh :)
Vihaan vappua, koska se on täysin turha kaupallinen ryyppyjuhla ja yo-lakki tuntuu niin epämukavalta päässä, mutta sitten, jos sitä ei käytä niin kaikki ihmettelee. Juhannus on ihan ok, jos on kiva sää ja porukka, mutta muuten päivä muiden joukossa ja pessimistinä ajattelen aina, että nyt ne päivät alkaa taas lyhenemään.
Uudesta vuodesta ihmiset menee aina sekasin ja alkavat stressaamaan. Pääsiäisestä on iloa lähinnä lapsille ja uskovaisille. Mitäs muita juhlia on?
Pyhäinpäivä, Mikaelinpäivä ym.
Pidän eniten pääsiäisestä, koska se on rauhallinen ja tunnelmallinen sekä kristittynä sen viettämisen syy on merkityksellinen. Hyvä ruoka, hengellinen musiikki, kynttilät, kodin rauha kuuluvat pääsiäisen viettoon olennaisesti.
Vähiten pidän uudesta vuodesta, koska se on meluisa, pimeä, kylmä, ei kunnollista syytä sen viettämiseen, ja ne jotka sitä viettävät, tapaavat viettää sitä alkoholinhuuruisesti.
Halloween koska sitä ei juhlita niin pakonomaisesti. Voi mennä juhlimaan tai pitää halloween bileet jos haluaa. Tai voi olla vaan kotona.
En pidä juhannuksesta. Kaikki on jossain mökillä ja itsekin pakko lähteä pakoon kaupungista.
Eniten pidän joulusta (ruoan takia) ja syntymäpäivistä (on kivaa muistaa rakkaita ihmisiä).
Kaikki muu on aika turhaa minulle henkilökohtaisesti.
Vähiten pidän ns. pakollisista juhlista, esim äitienpäivä, naistenpäivä yms. Noita voi juhlia joka päivä arjen teoilla, enkä koe, että yksi päivä vuodessa korvaa kaikkea.
Inhoan joulua. Lahjarumba, stressaantuneita ihmisiä kaikkialla, ulkona synkeä pimeys, hyi.
Juhannus on ihana. Vielä ei ainakaan juhannuksena ole kakarat oventakana, toisin kuin pääsiäisenä ja pyhäinpäivänä 😆 Eikä tarvitse ostella lahjoja!
Rakastan joulua. Sen miettimisen ja valmistelun voi aloittaa jo lokakuussa. Sisustus- ja ruoanlaittoihmisen mieli täyttyy uusista ideoista, joita haluaa kokeilla joulupöydässä tai koristelussa. Edellisvuosien juttuja voi kehittää. Kaikki se tunnelma, tuoksut, maut, koristeet... Ne kiinnostavat minua ja siksi niitä on kiva puuhata. Minulle joulu ei ole lahjamateriaa tai stressiä edustava juhla.
En välitä niinkään pääsiäisestä tai vapusta. Pääsiäisessä ei ole sisältöä, josta nautin, ja kevätauringossa jouluna rakastamani teemaan liittyvä koristelu tuntuu tunkkaiselta, enkä pidä keltaisesta. Vappuna ei kiinnosta kököttää jossakin kylmässä puistossa metelin keskellä. Simasta pidän kylläkin.
Se mistä tulee eniten arkivapaapäiviä, muuten ihan sama.
Eniten joulusta. En oikein osaa selittää miksi, tunnelma vaan on niin kiva. Äitini oli myös kova jouluihminen ja lapsena joulut oli tehty meille lapsille todella mukaviksi.
Vähitän vapusta tai juhannuksesta, en osaa päättää kummasta. Ne ovat vaan assosioituneet niin pahasti ryyppyjuhliksi eivätkä ole ikinä olleet mitenkään merkityksellisiä. Olen yrittänyt luoda noihinkin omia perinteitä lasten vuoksi, mutta aika latteiksi on jääneet.
Vappu on paras, joulua en pysty viettämään. Olisi liian henkilökohtaista kertoa miksi näin.
Vappu on paras, silloin juhlitaan kevättä ja alkavaa kesää. Tulevaa ihanaa valoisaa vuodenaikaa.
Joulu on synkein, niin paatoksellisen harras ja osuu vielä keskelle kaikkein pimeintä ja kurjinta vuodenaikaa.
Pidän uudesta vuodesta ja vapusta, koska silloin on helpoin saada ystäviä mukaan juhliini, ja kaupungilla on yleinen karnevaalimeininki
Vähiten pidän joulusta, koska silloin kaikki vetäytyvät koloihinsa, eikä ketään näy missään. Kaikki juhlahumu puuttuu.
Suurin osa onkin täysin yhdentekeviä (pääsiäinen, helluntai, isänpäivä...)
Joulu on ihan kiva, kun kerrankin kokoonnutaan kaikki sisarukset perheinemme saman katon alle. On hyvää ruokaa, kaunista musiikkia ja innokkaita pieniä säihkysilmiä pukkia odottamassa. Ainoastaan lahjojen miettiminen ja valikoiminen ahdistaa.
Uutta vuotta inhoan kun ulkona ei voi liikkua rakettien katkun vuoksi ja nukuttuakaan ei saa kun koko yön paukkuu.
Muita kalenterijuhlia en sen kummemmin vietä. Ne ovat minulle samanlaisia kuin mikä tahansa vuoden päivä.
Hmm, kun rupesin oikein miettimään, niin en inhoa yhtään juhlapäivää, ja toisaalta yksikään juhlapäivä ei tunnu toista paremmalta.
No, pääsiäinen, vappu ja juhannus ilahduttaa mua eniten, syystä että ne sijoittuvat kevääseen ja valoon ja olen lämpö- ja valo-ohjautuva ihminen 😊
Joulu suosikki, koska tykkään siitä tunnelmasta joka on meidän perhepiirissä joulunvietossa. Pääsisäisestä vähiten, koska se ei merkitse itselle mitään, en koskaan muista ajankohtaa (etenkään virpomista), ärsyttää kun on taas aukioloajat "sekaisin".
Joulussa pidän joulumusiikista (ei mainosrenkutuksista, vaan kunnon lauluista), piparkakuista ja suvun perinnereseptillä tehdystä maustekakusta sekä joululaulutilaisuuksista kirkoissa. Lahjarumbaa inhoan.
Muut kalenterijuhlat ovat minulle yhdentekeviä. Ilmoittaudun aina vapaaehtoiseksi töihintulijaksi niille päiville, jotta sellaiset pääsevät juhlimaan, jotka sitä haluavat. Toki pyhälisätkin ovat tervetulleita tilille, mutta ensi sijaisesti menen töihin noina päivinä, koska ne eivät ole minulle mitenkään erityisiä, mutta joillekin ovat.
Pidän eniten joulusta. Joulussa on oma tunnelmansa ja kaikki perinteet. Joulun valmistelun voi aloittaa jo kauan ennen joulua. Tykkään joulukoristeista, joululauluista ja jouluaskareista. Moni asia maailmassa muuttuu, mutta jotenkin joulu on minulle perinteinen juhla ja sellaisena haluan sen säilyttää. Ehkä se tuo jonkunlaista turvaa. Joulupiparit haluan leipoa aina samalla sukupolvelta toiselle kulkeneella reseptillämme. Joulukoristeet ovat vanhoja ja niihin liittyy muistoja. Jokaiselle koristeelle on oma tietty paikkansa, johon ne vuodesta toiseen kuuluu laittaa. Jouluna saa palata hetkeksi lapseksi.
Tykkään joulusta, koska siinä on sitä ainutlaatuista tunnelmaa ja sitä voi viettää pieninä paloina pitkin kuuta eikä rysähdä kaikki kerralla. Joulusta saa myös luvalla tehdä omannäköisensä. Kynttilät, koristelu, piparit, joululaulut ahh :)
Vihaan vappua, koska se on täysin turha kaupallinen ryyppyjuhla ja yo-lakki tuntuu niin epämukavalta päässä, mutta sitten, jos sitä ei käytä niin kaikki ihmettelee. Juhannus on ihan ok, jos on kiva sää ja porukka, mutta muuten päivä muiden joukossa ja pessimistinä ajattelen aina, että nyt ne päivät alkaa taas lyhenemään.
Uudesta vuodesta ihmiset menee aina sekasin ja alkavat stressaamaan. Pääsiäisestä on iloa lähinnä lapsille ja uskovaisille. Mitäs muita juhlia on?