Perheellinen. Harrastatko kevyttä flirttiä?
Haluaisin tietää kuinka moni harrastaa kevyttä, harmitonta, päivää piristävää flirttiä, vaikka eläisi parisuhteessa ja olisi lapsiakin.
Onko suomalaiset liian jyrkkiä flirttauksen suhteen? Eli ei uskalleta harrastaa sitä, koska sen luullaan automaattisesti olevan "vonkausta", halua solmia suhde tms.
Kommentit (11)
Välillä, jos sattuu sopiva kohde kohdalle. Yhden työkaverimiehen kanssa aika kovastikin, puolin ja toisin.
Tottakai. Eikä flirttikavereista ole ollut koskaan pulaa.
Ei flirttiä. Reilu vieraan paneminen on paljon suorempaa kaikin puolin.
Flirtti on törkeää. Annetaan ymmärtää että ollaan kiinnostuneita ja sitten murskataan toiveet sanomalla että on naimisissa. Vankilatuomio tuollaisille!
En. Ei tarvitse. Voi johtaa hankaliin tilanteisiin, joihin en halua.
Tietysti. Myös puolisoni edessä, häntä ei häiritse.
En harrasta kevyttä flirttiä.
Harrastan raskasta flirttiä.
Mutta se jääkin sitten siihen, pidemmälle en ole mennyt enkä mene.
T. Naisten(Setä)Mies
Jos joku mies osoittaa minua kohtaan flirttiä, totta mooses vastaan siihen. Olen vain niin mitätön, että eipä kukaan mies minua koskaan huomaa.
Taidan olla luonnostaan vähän flirtti. Mutta myös naisille. Eli sellaista toisen huomioimista ja iloista, hymyilevää meininkiä kyllä. Pyrin pitämään rajoja selkeästi seksuaalisen flirtin suhteen, koska olen nähnyt kuinka helposti miehet ihastuvat.
Mutta ap: n kysymykseen ja näihinkin vastauksiin liittyen olen sitä mieltä, että suomalaiset nimenomaan eivät osaa kevyttä flirttiä. Useimmiten "kevyeksi flirtiksi" kuvataan rankkaakin silmäpeliä, käpälöintiä ym. hyvin seksuaalista, joka ei sisällä rentoa ja kevytmieliseksi tilanteen muuttavaa huumoria ja kepeää kanssakäymistä.
Kyllä. Flirtti tulee minulta helposti. Olen kuitenkin sen verran vaatimattoman näköinen täti, etten ole joutunut tuon takia mihinkään vaikeuksiin enkä joudu pudistelemaan miehiä hihoistani.
Harrastan. On sen verran tylsä ja ankea toimistotyö, että jostain se ilo on työpäivään saatava, että sinne jaksaa raahautua.