Hyvinkään yhteiskoulun lukio
Heippa ! Tyttäreni pääsi yhteishaulla Hyvinkään yhteiskoulun lukioon tänä keväänä, mutta nyt harkitsemme vaihtoa toiseen lukioon! Tyttäreni pääsi myös kakkos vaihtoehtoon eli Hyvinkään Sveitsin lukioon. Onko kellään kokemuksia molemmista lukijoista? Kumpi olisi parempi. Lukion vaihtoa mietimme , koska olen kuullut muilta vähän negatiivista kyseisestä lukiosta?
Kommentit (29)
Moikka Huolestunut äiti !
Minun poikani kävi Hyvinkään sveitsin lukiota ja kirjoitti sieltä hyvillä yo papereilla ulos! Kyseinen lukio on todella viihtyisä ja paikan rehtori on pelkkää kultaa! Suosittelen lämpimästi sveitsin lukiota. Lukion sijaintikin on todella hyvä vaikka onkin syrjemmässä.
Huono paikka se yhteiskoulu ei pitkälle pötkitä
Tytär tällä hetkellä siirtymässä kakkoseksi sveitsin lukiossa. Tykkää paikasta ja käy iloisinmielin. Saanut paljon kavereita ja hyvät opettajatkin. Ruoka on mitä on... Muuten täydellinen lukio. Suosittelen.
Komppaan pullomaitoa! Sveitsin rehtori on sympaattinen ja todella auttavainen rehtori. Auttaa kaikkia opiskelijoita mielellään ja tsemppaa joka päivä! Hän on hurmannut kaikki vanhemmat omalla positiivisuudella. Hyvinkään yhteiskoulun lukiosta en voi sanoa samaa.
Jos tyttäres on taidehihhuli niin suorinta tietä hyvinkään yhteiskoulun lukioon. Hyvinkään sveitsin lukiossa on kaikki urheilijat ja luonnontiede linjasta kiinnostuneita nuoria.
Poikani käy hykissä ja en voi sanoa, että olen mitenkään tyytyväinen. Odotan päivää kun hän kirjoittaisi jo ulos sieltä.
Kyllä se hyki minusta ihan hyvä paikka on ! Valoisa ja iso, kun taas sveitsi pieni ja vanhahko paikka. Älkää vaihtako jääkää hykiin
Kumpikaan ei ole hyvä paikka... Riihimäen lukio rulettaa!!
Sveitsin lukio on kuin ala aste. Ei opi mitään. Hykiin kannattaa mennä
Ja mistä päättelet, että sveitsi on kuin ala aste?? haluaisin kuulla selityksen
Edelleen hausjärven lukioon kannattaa mennä! Pieni ja rauhallinen paikka
Voi kuulkaas. Jokaisessa lukiossa on hyvätpuolensa ja huonot. Kerta olette päässeet kyseiseen lukioon jo sisälle niin olkaa siellä. Turha alkaa vaihdella.Nauttikaa kesästä rauhallisesti
Miksi hyki on niin kamala ? Miksi siitä puhutaan noin negatiiviseen sävyyn?
Kyllä se sveitsi vaan parempi paikka on. Valoisa ja kotoisa. Hyvät opettajat, siedettävä ruoka. Uimahalli lähellä ja paljon aktiviteettejä. Mitä muutakaan lapsemme tarvii
Kun kerta saan kertoa mielipiteeni niin en ole hiljaa! Sveitsin lukio on ehkä suhteellisen pienen kokoinen lukio, mutta siellä on helppo löytää paljon uusia koulutovereita. Paljon monipuolisia kursseja ja opettajia on laidasta laitaan erilaisia. Löytyy siis helposti lemppari opettaja joka osaa opettaa sinulle sopivalla tyylillä. Sveitsissä on hyvä kouluhenki. Rehtori on todella positiivinen ja iloinen mies! Lukiossa on helppo kulkea, sillä lukiossa on vaan 3 siipeä ja et voi eksyä mihinkään, kun taas hykissä on vaikea löytää luokkia ja ylipäätänsä olla siellä. Sveitsissä kaikki nuoret kokoontuvat yhteen aulaan josta suurinpiirtein kaikki opiskelijat löytyy. Hykissä taas ei ole kunnollista paikkaa missä kaikki olisivat vaan kaikki ovat siellä sun täällä. Sveitsin lukio on vaan parempi valinta. Hyki näyttää paljon vanhemmalta paikalta ja tietääkseeni se jopa puretaan pois kun hyvinkäälle rakennetaan uusilukio ?? Sveitsi on valoisa ja lämpimästi tervettullu lukio! Suosittelen ilmanmuuta ! ( kirjoittanut 2014 lukiosta pois)
Sveitsin lukioon ehdottomasti. Hyvinkään yhteiskoulun lukiossa saa kyllä perusopetusta, toisin sanoen ei kovin tasokas.
Vaihda amikseen, saa ammatinkin eikä vain tyhjänaikaista paperia.
Vierailija kirjoitti:
Sveitsin lukioon ehdottomasti. Hyvinkään yhteiskoulun lukiossa saa kyllä perusopetusta, toisin sanoen ei kovin tasokas.
Olen samaa mieltä !! Sveitsiin kannattaa mennä .
EI.. EI ja EI ... sveitsissä ei opi mitään. Hyki on parempi vaihtoehto.
Ei voi päästä kuin yhteen.