Huonoimmat tekosyyt osaamattomuudelle (tai suoranaiselle tyhmyydelle)
Kirjoitusvirheet ja huono kielioppi:
"Osaan kyllä kirjoittaa mutta en nyt jaksa keskittyä mihinkään kielioppiin"
"Panostan sitten äidinkielen tunneilla"
Totuus: jos osaat kirjoittaa, se tulee itsestään enempiä ajattelematta. Jos sinun täytyy keskittyä, et osaa kirjoittaa kunnolla.
.
Sitten nämä ihmiset, jotka viettävät kohtalaisen ison osan ajastaan tietokoneen ja internetin ääressä, eivätkä kuitenkaan osaa käyttää niitä. Puolet näppäimistön näppäimistä ja kaikki selaimen perustoiminnotkin ovat pelottavia ja välteltäviä asioita.
Työpaikallani on tällaisia keski-ikäisiä naisia. Sitten kun heille yrittää opettaa edes jonkun yksinkertaisimman asian, joka helpottaisi heidän jokapäiväistä elämäänsä, he iskevät jarrut pohjaan eivätkä halua kuulla sanaakaan. Usein selitys on "kun en minä ymmärrä näistä tietokoneista". Niin no tässä olisi mahdollisuus oppia...
Kun kyseiset jutut eivät ole todellakaan mitään nörttihifistelyä, vaan todella yksinkertaisia juttuja, jotka helpottaisivat ja nopeuttaisivat näiden naisten jokapäiväistä elämää.
Mutta ei voi opetella, kun ei osaa jo valmiiksi!!!
(Miehinen vastine ovat isäni kaltaiset miehet, jotka kuvittelevat olevansa experttejä vaikka oikeasti löytyy lähinnä perustiedot tietokoneista. Heille kun yrittää antaa jonkun neuvon, sitä ei joko kuunnella alkuunkaan tai sitten mies tekee mielessään jonkinlaisen käsittämättömän päätöksen, että pitää omaa tapaansa parempana.)
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
"En osaa koska olen nainen"
Tämä tosiaan on tyhmä tekosyy, ei sukupuoli estä asioiden oppimista. Tosin eivätpä tuota selitystä pahemmin käytäkään muut kuin sellaiset naiset, joilla ei muutenkaan ole kovin kirkasta aivotoimintaa tai syvällisiä ajatuksia. Eivät sitten osaa nimetä hölmöydelleen muuta syytä kuin sukupuolen (mikä myös kertoo oman osansa siitä hölmöydestä).
Itse tunnustan, että teen välillä "varman päälle" hitaampaa kautta, kun en jaksa suunnitella tai ajatella paremmin. Kuitenkin jos joku sattuu tarjoamaan valmista ratkaisua, tartun neuvoon ilomielin enkä taistele vastaan periaatteesta.
Ja useimmiten kyllä ihan itsekin ratkon asioita päässäni.
Vierailija kirjoitti:
"En osaa koska olen nainen"
Alun perin esim koodaaminen oli naisvaltainen ammatti, kun sitä tarkkuutta vaativaa piperrystä pidettiin naisille sopivana. :D Tulipahan mieleen.
Huonoa kirjoitustaitoa selitellään myös sillä, että kyseiset henkilöt osaavat englannin kieltä paremmin. Kerrotaan polleasti että luetaan lähinnä englannin kielisiä juttuja ja samalla vähän poljetaan junttia suomen kieltä alemmas. Sitten kun nämä henkilöt oikeasti käyttävät englantia, he eivät osaa sitä sen paremmin.
Kirjoituksissa on kirjoitus- ja kielioppivirheitä, joita he eivät itse huomaa (koska eivät osaa kieltä eivätkä tiedä miten se oikeasti menee). Samoin kuvittelevat tekstin luettuaan ymmärtäneensä sen, vaikka oikeasti tekstissä saattoi olla täysin päinvastainen ajatus. Tätäkään he eivät itse ymmärrä (koska he eivät edelleenkään osaa kieltä tarpeeksi hyvin tunnistaakseen mokansa).