Pelkääkö lapsi lentokoneessa?
Kommentit (3)
Meillä ei pelkää. Ollaan kyllä lennetty siitä asti kun lapsi oli 8kk ja nyt on 6-v
Mulla on yksi lentopelkoinen lapsi (esiteini-ikäinen), joka tykkää kyllä lomailla ulkomailla mutta lentäminen on iso ongelma.
Nyt viimeksi hyperventiloi lentokentällä ennen koneeseen menoa mutta rauhoittui koneessa ammattitaitoisen ja ihanan lentoemännän juteltua kanssaan. Ihan avoimesti kerrottiin, että lapsi pelkää. Paikat ostettiin tarkoituksella siitä vierestä, missä lentoemäntä/stuertti istuu nousujen ja laskujen ajan.
Itse lentokorkeudessa lapsi ei pelkää mutta ne nousut ja laskut ovat pelottavia. Pelosta huolimatta lapsi itse haluaa matkustaa, eikä olla tyyliin haulikon kanssa pakotettu koneeseen. Paluumatka on ollut lapselle pelon suhteen aina se helpompi, kun on tuoreessa muistissa hyvin sujunut lento. Ei ole onneksi sattunut lapsen kohdalle mega-isoja turbulensseja.
Ei. Itse olen lentopelkoinen niin vaikeaa esittää tyyntä mutta silti eivät pelkää.