Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koiran suusta irtosi tikki, neuvoja?

Vierailija
05.06.2017 |

Koiranpennulta jouduttiin poistamaan hammas ja tänään huomasin yhden tikin irronneen suusta. Koira ei saisi tietysti purra yhtään mitään mikä on ihan mahdotonta valvoa, koska pureskelee sitten vaikka omaa pehmeää petiään puruluiden puutteessa. Suussa näkyy "haavauma" eli varmaankin kohta mistä tikki on irronnut. Haavauma ei vuoda verta, mutta paperilla tuota kohtaa painaessa paperiin jää ihan hailakkaa punertavaa nestettä eli jonkin verran vuotelee. Muutoin ien on normaalin näköinen, joskin ylempää ikenestä violetti, mutta on ollut heti poiston jälkeenkin sellainen. Ien ei vaikuta tulehtuneelta, mutta tietysti tuo haavauma on riski sellaiselle. Onko kellään kokemusta vastaavasta?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
05.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En olisi huolissani tuollaisesta. Limakalvot paranee tosi nopeasti. Voithan vaikka huomenna soittaa ell ja kysyä ohjeita.

Vierailija
2/7 |
06.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vastaava tilanne ja tuntuu olevan parantumassa. Ohjeeksi sain huuhdella aluetta. Koiranpennuilta katkeaa usein hampaita, joita sitten joudutaan poistamaan näin sanoi ell. Vaikeinta on pureskelun estäminen :/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa tarkkailla suuta ettei tulehdu. Meillä on myös koiralla juurikin hampaanpoisto-operaatio takana ja tikit irtosi osittain jo toisena päivänä leikkauksesta :( Haaleaa vuotoa tulee, mutta onneksi ei mitään kunnon verenvuotoa. 

Vierailija
4/7 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja taas yksi tikki irti :( Ihan mahdoton tilanne, kun tuo pentu pistää suuhunsa kaiken. Edelleen limakalvoilta pientä vuotoa koko ajan, mutta ei turvotusta tms. Hieman violetti ien on, mutta oisko paranemiseen liittyvää. Mitä ihmettä tuolle voi tehdä? Ikenet ei parane tätä vauhtia ikinä. 

5/7 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joko soitit ell? Sieltä saat luotettavimmat neuvot. :)

Vierailija
6/7 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kanssa tuo sama tilanne ja tuntuu, että se nyt alkaa helpottamaan. Hermoja raastavaahan tämä on, kun koko ajan pitää vahtia, ettei suuhun mene mitään ylimääräistä. Huuhtelua, huuhtelua vaan... 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sitä uudestaankaan voi tikata vanhaa haavaa. Meillä huuhdottiin Corsodyl tyyppisellä aineella, en muista enää nimeä ja jos olisi tulehtunut antibiootti siihen ois aloitettu. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän viisi