Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Venäläinen puoliso

Vierailija
04.06.2017 |

Millaisia kulttuurieroja on suomalaisen ja venäläisen välillä ja mitä haasteita niistä aiheutuu? Ei tietenkään voida yleistää kaikkia koskeviksi, mutta olisi kiva kuulla jotain.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venäläiset kaupunkilaisnaiset huolehtivat ulkonäöstään ehkä tarkemmin kuin suomalaisnaiset, ja siitä kiitoksena miehen odotetaan maksavan naisen kauneudenhoitokulut. Suomalaismiehet taas luulevat, ettei kauneudenhoito vaadi mitään eivätkä sitä osaa arvostaa vaikka olisivat alunperin ihastuneet naiseen ulkonäön perusteella.

Vierailija
2/3 |
04.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisikohan kristinusko nykyaikana keskimäärin tärkeämpää venäläisille kuin suomalaisille ? Ironista, kun ihan vähän aikaa sitten se oli toisinpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä ei ole kulttuuriero, mutta sanon sen kumminkin.

Venäjä on viime aikoina ottanut oikeudekseen saada määrätä kenet tahansa ulkomailla asuvan venäläisen toimimaan asuinmaansa etujen vastaisesti ja Kremlin hyväksi. Tämä voi vaikuttaa vielä nyt avioituvan pariskunnan lasten elämässä heidän varttuessaan aikuisiksi. Eli ovat alttiita painostukselle, mikäli Venäjällä joku niin päättää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi seitsemän