Ansaitseeko näin "vanha" enää valmistujaisjuhlia?
Tästä kaikesta valmistujaishäslingistä tuli vaan mieleen, kun itse valmistun aikuispuolen amiksesta syksyllä ja olen 26v. Olen käynyt peruskoulun, lukio jäi kesken, jonka jälkeen kävin töissä ja sain lapsen ja elämä vei vähän kaikkialle kun en oikein tiennyt mitä haluan.
Vanhemmat ovat aina olleet sitä mieltä ettei musta tuu koskaan mitään ja nytkin tuleva ammattini on heistä varmaan ala-arvoinen.
Onko mitään järkeä pitää valmistujaisjuhlia kun valmistun amiksesta "paskaduuniin" kaikkien näitten välivuosien ja kesken jääneen lukion jälkeen?
Itse olen suht ylpeä itsestäni, mutta silti on vähän luuseri olo...
En nyt oikein tiedä ansaitsenko juhlat vai onko se ihan typerää tän ikäsenä?
Kommentit (14)
Tietysti sä ansaitset juhlia itseäsi siinä missä muutkin! Siinä vasta onkin syytä, kun vaikeuksien kautta kulki kuitenkin voittoon! Juhlia ei välttämättä tarvitse pitää, jos ei halua, sillä voihan sitä valmistumista juhlistaa vaikka menemällä syömään hienoon ravintolaan tai lähtemällä matkalle, esimerkiksi. Mutta jos juhlat on se juttu, niin tottakai järjestät sellaiset. Itsestään ja saavutuksistaan saa olla ylpeä, vaikka elämä ei olisikaan kaavojen mukaan kuljettu.
No just olin tänä keväänä juhlimassa nelikymppistä joka valmistui tradenomiksi.
En ajatellut että siinä olisi jotain noloa.
Totta helvetissä juhlit! Et ole luuseri, vaikka elämä onkin vienyt eri suuntaan kuin useimpia. Eikä lukio ole mikään elämässä onnistumisen tai ihmisarvon mittari, ja paskaduuneja ei ole, vaan jokainen työ tarvitsee tekijänsä. Onnea jo etukäteen! :)
Kyllä juhlat pystyyn. Olet sen todella ansainnut. Paljon Onnea ap!
Itse en kehtaisi, mutta jokainen tavallaan.
Paljon onnea ap! Juhlimisen arvoinen, ilman muuta!
No nimenomaan ansaitset juhlan!
Sinulla ei ole mennyt kaikki putkeen, mutta olet siitä huolimatta hakenut opiskelemaan ja nyt valmistut.
Hienosti tehty!
Minulla on samanlainen tausta vanhempineen mutta vain useampi lapsi.
Luulin, ettei minusta ole ikinä mihinkään.
Mutta se ei ole totta, eikä ole sinunkaan kohdallasi.
Ja paskaduuneja ei ole olemassakaan. Raskaita ja alipalkattuja kyllä löytyy.
Jos valmistumisen jälkeen tuntuu että et halua tehdä sitä työtä niin mikään ei estä opiskelemasta lisää. :)
Olet oikeasti vasta 26v :)
Työvuosia 40, joten ehdit hyvin kouluttautua lisää ja tehdä töitä ihan tarpeeksi.
Onnea! Itse ainakin juhlisin sinua vähintään yhtä suurella innolla kuin nuorempia, jos olisit läheiseni!
Munkin mielestä toi on juhlimisen arvoista!
Olet sitäpaitsi vielä nuorikin. Onnea!
Totta hitossa juhlit!! Ei oo paskaduunia olemassakaan :)
Yhtä arvokas olet sinä 26v valmistuva, kuin 18v. valmistuva. Olit sitten lähäri tai lääkäri.
Juhlat ansaitsee kaikki!
Mä valmistun kun olen 41v ja meinaan pitää vuosisadan bileet! :)
Juhli ihmeessä äläkä välitä muiden (ehkä omista ajatuksissasi luoduista) ennakkoluuloista! T, lukion kolme kertaa keskeyttänyt 21 vuotiaana kirjoittanut, nyt diplomi-insinööri