WWF: Risteilijät laskevat yhä jätevesiä Itämereen
Kommentit (11)
Ainakin minä olen nähnyt sellaisen listan jossa oli täälläpäin risteilevien firmojen nimet.
En muista tarkaan puuttuiko jokin, mutta ainakin Tallink Silja on allekirjoittanut sopimuksen, sen muistan 100% varmasti.
Mutta verrattuna esim. Pietarin jätevesiin kun hyttysenp'''a Itämeressä, jos sallitaan sanoa. 5 miljoonan ihmisen jätteet tulee suoraan veteen, ei siinä risteilyalusten jätökset paljon paina....
Olisko enää noin 10-15% Pietarin paskavesistä, jotka vain siivilöidään roskasta ennen mereen ohjausta.
ja tässä on vasta pietari. esim Itämeren fosforikuormasta 10 % tulee Venäjältä, 55 % Puolasta. Entä Kaliningradin jätteet? Liettuan?
Mutta nyt tosiaan tilanne on se, että on kiireellisempiäkin korjauskohtia kuin Pietari, joka kehittää vedenpuhdistustaan koko ajan. Tällä hetkellä Puolan maatalous on pahin saastuttaja, se on myöskin vaikea korjattava.
että risteilijätkään ihan täysin puhdistamatonta vettä laskevat minnekään ja pilssivesiä ei ainakaan. Todennäköisesti kyseessä on harmaavesi (eli suihkuvesi ja keittiövesi). Kyllä vessajätökset kerätään paskatankkeihin. Ja pilssivesissä on niin paljon öljyä, että ne kyllä todennäköisimmin pumpataan satamassa maihin, vaikka se maksaakin.
eli kiitos kuuluu pitkälti Suomelle ja EU.lle.
Voitteko suositella jotain kirjaa tai nettisivustoa missä kerrottaisiin meren tilasta kansantajuisesti?
joko rannnasta tai aluevesirajasta.
Eli kyllä ne paskivedetkin päätyy ihan tohon meree :(
Ja että Helsingin satamassa tarjotaan ihan ilmatteeks tyhjennysmahdolisuutta - tiedä sitten, kelpaako kaikille paateille.
Mustaa ja harmaata jätevettä
Risteilijä, jossa on n. 1100 miehistön jäsentä ja yli 3000 matkustajaa, tuottaa yhteensä noin 1000 m3 harmaata ja mustaa jätevettä vuorokaudessa. Mustat jätevedet ovat peräisin wc:stä ja harmaa vesi suihkuista, pyykinpesusta yms. Tämän kokoinen alus kykenee varastoimaan jätevetensä noin 4 vuorokauden ajan.
Kansainvälisen sopimuksen mukaan alukset voivat pumpata wc:stä peräisin olevat "mustat" jätevetensä mereen 12 meripeninkulman päähän rannikosta ja harmaat jätevetensä 3 meripeninkulman päähän rannikosta.
(MTV3)
Itämeri.fi
WWF: Risteilijät laskevat yhä jätevesiä Itämereen
08.07.2008 10:43
WWF:n vetoomus alusjätevesien jättämisestä satamiin on hylätty useimmissa risteilyvarustamoissa. Valtaosa Itämerellä vierailevista kansainvälisistä risteilijöistä jatkaa vetoomuksesta huolimatta jätevesiensä pumppaamista mereen. Vetoomus lähetettiin kaikille kansainvälisille risteilyvarustamoille, jotka vierailevat Itämeren alueella.
MTV3
Raivostuttavaa, kun ökylaivat tulevat pumppailemaan paskivetensä tähän pieneen Itämereen. Tänne me sitten jäädään lillumaan niiden moskissa.
Pitäisi varmaan mennä tuonne Helsingin vierasristeilijäsatamaan plaakaattien kera mielenosoitukseen ja alkaa pommittamaan varustamoja sähköposteilla.
Maan Ystävät ja Greenpeace, tehkää jotain.