Kertokaa, kuinka teidän vauvat nukkuivat viime yönä ja miten on lähtenyt päivä käyntiin!
Millaiset tunnelmat tänä aamuna vauvaperheessä?
Meillä kuopus (4,5 kk) saatiin nukahtamaan vasta yhdeksän jälkeen illalla ja sitten hän heräsikin ensimmäisen kerran jo kymmeneltä ja yöllä herättiin itkeskelemään/huutamaan n. puoleksi tunniksi kerrallaan neljä (?) kertaa. Esikoinen heräili myös monta kertaa yöllä vauvan huutoon ja kiukuttelee nyt väsyneenä, vaikka olen yrittänyt saada hänet takaisin nukkumaan vielä vähäksi aikaa. Pitää varmaankin vetää ulkovaatteet päälle ja lähteä leikkipuistoon.
P.s. Kahvi maistuu erityisen hyvältä.
Kommentit (7)
Vauva 2 viikkoa heräsi neljä kertaa yön aikana. Nenä tukossa ja mahaa kipristää. Nyt nukkuu ja mamma vetää kaffetta naamariin 😴
Huomenta! Makaan vielä vauvan (9 kk) vieressä parisängyllä sillä hän nukkuu ja olen vähän koomassa. Vauva nukkuu normaalisti klo 21-5, juo tissistä ja nukkuu klo 7 tai 8 asti vielä.
Mutta viime yönä ei. Nukahti klo 21aikoihin ja heräili vähän väliä kitisemään, annoin tuttia, tissiä, silittelin. En muista monta kertaa heräsi mutta tosi usein kitisi ja öhisi. Ei kuitenkaan herännyt niin että avaisi silmät ja olisi valveilla.
Haukotus. Kohta keitän kahvia!
Mun vauveli meni vastahakoisesti nukkumaan eilen 23 aikaan, sillä oli vielä ripuliaki illalla.
Nyt aamulla kun heräsin niin ei oo vielä ainakaan rynkyttäny häkin ovea vaikka huomasi etten nuku enää. Varmaan johtuu uudesta majasta jonka sai toissapäivänä. Taidan päästää mun pikkukullannupun vapaaks kumminki.
Ja mun vauveli on siis lemmikkipupu :)
Vauva 7 kk nukahti vartin yli kymmenen. Kerran aamuyöllä päästi itkuäänen, rauhoittui tutin kanssa heti. Heräsi iloisesti jokellellen puoli kahdeksan maissa, pikku hetken oli tissillä ja sitten leikkimään lattialle. Äsken sai puuroa ja kohta annan tissiä, luultavasti syö/nukkuu tunnin verran.
Joskus puolen yön jälkeen sain pienen (2kk) nukahtamaan hytkyttelyn avustuksella. Heräsi vielä tunnin päästä maidolle, sitten nukkui kai 3h ennen seuraavaa syöttöä. Tänä yönä nukahti kohtalaisen helposti syötöiltä takaisin.
Mutta itse en juurikaan saanut nukuttua, vaikka vauva nukkui ihan kohtalaisesti. Liikaa univelkaa ja moni asia ahdistaa.
Vierailija kirjoitti:
Mun vauveli meni vastahakoisesti nukkumaan eilen 23 aikaan, sillä oli vielä ripuliaki illalla.
Nyt aamulla kun heräsin niin ei oo vielä ainakaan rynkyttäny häkin ovea vaikka huomasi etten nuku enää. Varmaan johtuu uudesta majasta jonka sai toissapäivänä. Taidan päästää mun pikkukullannupun vapaaks kumminki.
Ja mun vauveli on siis lemmikkipupu :)
Lemmikkieläimet eivät ole ihmisten lapsia.
Erityisen huonosti. Esikoinen 9kk nukahti noin klo 21.30, havahtui hereille muutaman kerran klo 22. 00-00.30. Nukkui sen jälkeen heräämättä klo 3.30 ja valvoi siitä sitten klo 5 asti. Heräsi sitten yöuniltaan vähän ennen klo 7. Ja ei, ei tunnu kovinkaan levänneeltä mun olo. Vauva kyllä touhottaa ihan innoissaan.