Olenko ainoa nainen joka ei kammoa ikääntymistä?
??? En ole ikinä ollut niin ulkonäkökeskeinen ? Mutta esim siskollani (joka täyttää 32v) on jo ikäkriisi, vaikka hänellä on mies, että hän näyttää mielestään *vanhalta* ja valitaa siitä minulle joka päivä,, se on aika... huolestuttavaa?
Kommentit (12)
Ikääsi et mainitse, mutta olet ilmeisesti vielä suht nuori? On helppo ajatella vielä nuorena noin, kun mitään suuria muutoksia ulkonäössä ei ole tapahtunut. Voi olla, että asenteesi vielä muuttuu, kun alkaa paikat roikkumaan ja rypistymään vähän sieltä sun täältä... :)
Et. Minä olen 38. Suurella mielenkiinnolla seuraan hiustilannetta, kasvattelen väriä pois ja muutama harmaa näkyy. Hienosti kimaltelevat. Ikuisen nuoruuden tavoittelu ei vaikuta erityisen mielekkäältä, enkä ole jäänyt kaipaamaan omastani mitään.
Olen 50 v ja aina viihtynyt sen ikäisenä kuin olen. En haikaile nuoruutta. Itse asiassa parikymppisenä olin paljon kriittisempi kroppaani ja kasvojani kohtaan, nykyisin olen hyvin tyytyväinen. Eletty elämä saa näkyä. Yhtään ei käy oma 19 v tytär kateeksi.
Et. Vanheneminen on vapauttavaa. Voi olla juuri niin ryppyinen ja epamuodikas kuin haluaa :) Ihanaa!
Et ole ainoa maailmassa ajatuksinesi. Vaikka inhoankin palstan pilkkailmaisua "uniikki lumihiutale" kun joku ajattelee olevansa kovin erikoinen ja ajattelevansa maailmassa ainoana jollain tietyllä tavalla, niin... no, esim. ap ajatuksineen ei poikkea keskiverrosta juuri yhtään. Eikä ole ainoa.
Minä olen sinut ikäni kanssa, nyt 45 v,
Olen oppinut paljon, olen kokenut paljon, jokaisessa ikävaiheessa on omat hyvät puolensa, ja jokaisesta jää muistijälki. Kirkkaimmat muistot on teinivuosilta, silloin kaikki oli uutta ja innostavaa. Lapsuudesta ja varhaisaikuisuudesta en muista juuri mitään :)
Kurjaa vain on, kun elämän päivät vähenevät koko ajan, final countdown vääjäämättä käynnissä. Takaisinkelausta tai pausea kun ei ole.
Minua myös ärsyttää ikääntymisessä muut asiat, kuin ulkonäkö. Urheilusta ei enää palaudu niin hyvin jne.
49v
Oon 32 ja odottelen vaan, koska mut ruvetaan ottaan vakavasti. Muut naiset näyttää jo jäätävän vanhoilta, itse olen babyface ja en osaa pukeutua kuin aikuiset, enkä ainakaan olla niin hapan.
Pitkän vaalean tukan paturi haluaisi leikata mummokypäräksi aina, en ole vielä antanut.
Et ole. Oikeen odotan omia mummoposkiani saapuvaksi.
t. 48v