Floristit/kukkakaupassa työskentelevät!!
Suositteletteko kouluttautumaan kyseiselle alalle? Onko kivaa työtä, löytyykö töitä ylipäätään, paljonko palkka jne? :)
Kommentit (12)
kukkakauppa-alalla on hyvin vähän työpaikkoja. suurin osa liikkeistä pyörii omistajan + korkeintaan yhden myyjän varassa. koulutuksellasi työllistyt todennäköisemmin kausitöihin surkealla palkalla puutarhamyymälöihin tai kaupungille tai hautausmaille.
olisipa joku tämän aikanaan minullekkin kertonut.
Työskentelin jonkin aikaa kukkakaupassa ja viherkasvihuoltajana. Sain työperäisen allergian, joka pakotti muihin hommiin. Leikkokukat on kyllästetty erilaisilla torjunta- ja säilöntäaineilla, joten jos kärsit mistään yliherkkyyksistä tai haluat sellaiset välttää, en suosittele. Leikkokukkien viljelykin on siirretty pitkälti kehitysmaihin, ja siellä työntekijät kärsivät mm. syövistä ja hedelmättömyydestä.
Kaupunki ja hautausmaat eivät ole huono vaihtoehto, jos haluat työskennellä kukkien parissa. Palkkakin saattaa olla parempi kuin kukkakaupassa. Suosittelen puistopuutarhurin ammattitutkintoa, sillä voi päästä hyväänkin asemaan.
ongelma on , että kaikki naiset , jotka vaihtavat alaa kouluttautuvat kukkakauppiaiksi. eli jos et halua yrittäjäksi niin melko vaikeaa.
Vierailija kirjoitti:
Kaupunki ja hautausmaat eivät ole huono vaihtoehto, jos haluat työskennellä kukkien parissa. Palkkakin saattaa olla parempi kuin kukkakaupassa. Suosittelen puistopuutarhurin ammattitutkintoa, sillä voi päästä hyväänkin asemaan.
noissa työpaikoissa kyse on enemmän haravoinnista ja roskien keräämisestä yms. kuin kukista, palkka on bruttona n. 1500-1700 euroa ja töitä on vain 6 kk vuodessa.
ei kannata valita työtään sen mukaan mistä pitää vaan siten, että saa rahaa harrastukseen mistä pitää. No jos asut halvalla alueella niin sitte ok.
Olen viherrakentamiseen ja ylläpitoon suuntautunut puutarhuri. Kaupungin hommissa roskien keruuta on yli 60 % työajasta, loput puistojen ylläpitoa yms. Hautausmailla ei ole roskien keruuta. Ainakin pk-seudun hautausmailla on monipuolisesti kasveja.
Tykkään alasta todella paljon, mutta vakituisia työpaikkoja on todella vähän. Enimmillään voi saada 7 kk:n sopparin ulkohommissa.
Tienaan tällä hetkellä puutarhurina 2250 €/kk.
Noh, itse olen tällä hetkellä työtön. Ei tunnu helposti löytyvän töitä, eikä yrittäminen kannata ainakaan tällä alueella. En muutenkaan ole yrittämisestä kiinnostunut.
Ainakin mulla on ympärivuotinen työ seurakunnalla puistopuutarhurin koulutuksella. Kuuluu siihen muutakin kuin kukkahommia (kukkia laitan hautausmaalla, seurakuntatalolla ja kirkossa) mutta olen tosi onnellinen, että hommia on enemmän kuin se 6kk vuodessa mitä ilmeisesti kuvitellaan alan maksimityömääräksi. Enkä muuten kerää roskia, sitä varten on alaisia ;)
Up