Kauniit naiset: Miten suhtaudutte, jos jonkun vähemmän hemaisevan naisen mies
katsoo teitä sillä silmällä? Kiusaannutteko, oletteko imarreltuja, tunnetteko ylemmyyttä tai sääliä, vai ajatteletteko yhtään mitään?
Käsi sydämelle.
Kommentit (7)
Ainahan katseet imartelevat (ok, paitsi jonkun pervon juopon), mutta enpä ajattele niistä hirveästi enempää.
Muutama mies tuttavapiirissä on tällaisia. Säälittää toisaalta ne naiset, niillä miehillä kun se ei kaikkien naisten kans tosiaankaan jää katseisiin tai flirttiin :(.
paha mieli sen toisen naisen puolesta
Jos tosiaan puhutaan jostain oikein rasvaisista katseista niin säälin sekä sitä vaimoa että itseäni, yök.
Muuten musta on todella vaikea oikeasti sanoa mikä on normaalia seurallisuutta, ystävällisyyttä ja kiinnostusta ihmiseen ja mikä taas jotain epäilyttävää "sillä silmällä" katsomista. En jaksa olla koko ajan epäluuloinen tällaisten asioiden suhteeen.
kun noin paljon vastauksia. (aloitus oli "kauniille naisille")..
Eikös kaikki av-mammat olekaan yli-lihavia ja rasvatukkaisia niinkuin itse? kun sen käsitysen täällä välillä saa...
olla "kiva kaikille" tai niin, ettei kukaan katso minua pahalla.
Olen objektiivisesti katsottuna ilmeisesti kaunis nainen. Itse olen aina pitänyt itseäni jokseenkin tavallisena, mutta muilta saamani huomion ja kommettien perusteella suuri osa ihmisistä pitää minua kauniina. Ja kieltämättä saan aika paljon huomiota kaduilla ja baareissakin, jopa miesystäväni länsä ollessa (mistä hän useasti harmistuneena mainitsee: "miten nuo miehet KEHTAAVAT tuijottaa noin ). Olenkin kehittänyt tietynlaiset käyttäytymismallit, lähinnä katsemallit tämän takia...Jos minua tulee kadulla vastaan pariskunta, katson AINA naista. Siis jo pidemmältä. Katson yleensä tosi ystävällisesti, tai jopa vähän ihailevasti (jos naisella on vaikka joku kaunis vaate tai hän on itse kaunis). IKINÄ en katso vastaantulevan pariskunnan miestä, sillä en halua näyttää flirttaavalta. Sama juttu etenkin kun olen mieheni kanssa liikenteessä. VÄLTÄN katsomasta miehiin, katson aina lähinnä naisiin, lapsiin tai maahan. Jos huomaan, että minua tuijotetaan, vaivaannun ja katselen pois päin.
Se, että miehet (ja naisetkin) kehuvat kohteliaasti, on imartelevaa. Let's face it, ei kenestäkään ole IKÄVÄÄ olla toisten mielestä kaunis. Joskin minusta kauneus on ihan yliarvostettu hyve nykyään. Mutta epäkohteliaat, seksistiset, tuijottavat ym. lähestymisyritykset ovat minusta lähinnä vaivaannuttavia ja välillä kovin rasittaviakin. Lisäksi naisystävänsä kanssa liikkeellä oleva mies, joka tuijottaa toista naista, on aina surullinen ja säälittävä, vihastuttavakin näky. Minusta olisi aika alhaista, jos joku tuntisi tästä jotain mielihyvää! Aina kannattaa muistaa, että on sinuakin (minua todellakin!!!) kauniimpia naisia, tai vähintään yhtä kauniita, erilaisia naisia, ja oma miehesi voisi olla se, joka sinun läsnäollessasi tuijottaisi toisia. Miltä se tuntuisi? Ja kuinka ikävä olisi se toinen nainen, jos hän tästä olisi TYYTYVÄINEN?
Ja seiska, eiköhän meissä "av-mammoissakin" ole moneen lähtöön, ihan kuin naisissa ja äideissä ylipäätään. Käypä katsomassa vaikka IRC-galleriasta "perseiset kädet"-yhteisöä; minusta siellä on aika monta nättiä, nuorta ja hoikkaa naista, ja vähemmän mitään lihavia rasvatukkia.
Muuten en ajattele kummempaa.