Tyhmin asia, jonka ostamista kadut?
Kommentit (37)
Hääpuvun tilaaminen Kiinasta. Maksoi 200€ ja käyttämättä jäi. Materiaali oli verhokangasta, koko aivan päin honkia vaikka piti olla mittojen mukaan tehty. Ei auttanut, vaikka oli nyöritys. Näitä kiinamekkoja on hääkirppikset väärällään, eipä ne oikeen mee kaupaksi. En suosittele kenellekään!
Kuntopyörä 130e. Aivan turha kapistus, tai toimiihan se pyyhetelineenä.
Mittojeni mukaan tilattu mekko, jonka mitat toiveikkaasti mittasin sellaisena päivänä ettei turvottanut yhtään mistään kohtaa. Ja unohdin tilatessa, että levein kohta kroppaani ei ole lantio vaan reidet. Ei mene päälle tämä kynähame. 150€.
Pistin kaappiin ja puhisin että mahdun siihen vielä jahka laihdutan tehokkaasti. Saas nähdä.
200 euron hiuspidennykset. Tosi nätit ja laadukkaat mutta ei vaan ole oma juttu ollenkaan. Jaksoin kerran tai pari kokeilla ja siitä asti olleet paketissaan. En tiedä mikä päähänpisto tämä hankinta oli koska en ole koskaan käyttänyt mitään "teko"lisäkkeitä ripsissä tai kynsissäkään. Pitäisi lahjottaa jollekin nuorelle.
Antiikkinen seinäkaappi netissä toimivasta antiikkiliikkeestä. Osoittautui niin lahoksi takaosastaan, ettei sitä koskaan voitu kiinnittää seinälle, kuten olin ajatellut. Valitettavasti huomasin tämän vasta pari kuukautta ostamisen jälkeen, joten myyjää ei asia enää kiinnostanut pätkääkään, enkä jaksanut alkaa tappelemaan kun oli muuttorumbaa ja kaikkea muutakin silloin. Maksoin 400 euroa lahopuusta.
Vanhojentanssimekko - 500e. Nyt vähän vanhempana, kun etsin iltajuhliin mekkoa, huomasin, että saan satasella paljon kauniimman mekon. Tuo vanhojen mekko on kunnon prinsessatylliunelma (ei yhtään mun tyyliä, ei ollut oikein silloinkaan, mutta paniikissa ostin), en ole saanut myytyä, kun sitä on itsekorjailtu aika rumasti. Olisi ton rahan voinut käyttää järkevämmin.
Sitten ei ole mkn tavara, mutta kielimatka maksoi jonkun 2000e (äiti ja iskä sponssasivat vähän, mutta melkein itse maksoin matkan kesätyörahoilla). Kielimatka oli pettymys, en oppinut mtn ja en viihtynyt missään discoissa yms. pakotetuissa tapahtumissa ja kolme viikkoa oikeastaan samassa hotellissa pyörimistä. Tolla rahalla oisin saanut nyt vanhempana paljon kivemman matkan.
Urlup. Ikä noin kymmenen markat samat. Vuosi joku kahdeksankymmentäluvun alussa.
Party Liten kynttiläsomisteita. Osa on kivoja ja käytössä, mutta osa niin "lapsellisia" etten viitsi edes laittaa esille. Vuosikausia sitten hankittu. Hinta jotain 20-40€
Blenderi, 30€. Seisoo tyhjänpanttina.
Vaikka mitä, mutta pahin on tupakka.
Hattarakone. Ostin sen aikuisena, lapsettomana hetken "tarpeesta" kun tykkään hattarasta ja se on aika kevyttä suhteessa sen makeuteen. Käytin kerran.
Ompelukone, käytetty. Maksoi n.50€. Uskottelin itselleni, että tarvitsen sen lasten ja omien vaatteiden korjaukseen. Ei ole kertaakaan käytetty.
Hackman Tuuli-aterimet kuudelle. Lusikat ei istu käteen ja veitset ruostuu ja murenee.
Tarkkaa hintaa en muista - olisiko ollut parit sadat..??
Chanelin klassikkolaukku.. hintaa en viitsi edes sanoa. Seisoo lie monetta vuotta kaapissa käyttämättömänä. Olisin silläkin rahalla saanut jotain paljon hyödyllisempää..
Nahkahousut. 40 € - ostin käytettynä. Piti (muka) laihduttaa kaksi kiloa, että ne eivät puristaisi vyötäisiltä, mutta olenkin lihonnut 20...