Onko järkeä opiskella inssistä saman alan di.ksi?
Ainakin meidän firmassa nuo tekee melkeinpä samoja hommia. Sekä johtopuolella on nyt niin, että toimistopäällikkö on DI, mutta kaks osastopäällikköä on opisto inssi ja ins.amk. Projektipäälliköjä on 5 mukaan lukien nuo kaksi osastopäällikköä joista yksi on DI. Firman tj. on TkT, mutta sillä nyt ei ole väliä niinkään, kun on yrityksen pääperustajista, joten suokaamme hänelle 250k€ vuositulot. Muutkin firman johtonaamoista on tulleet yritykseen yrityskauppojen mukana, joten nekään eivät ole tutkinnoillaan nousseet.
Opiskelu kiinnostaisi, niin olisiko järkevämpää pyrkiä tuotantotalouden DI-linjalle, kun vähän näyttäis, että samasta alasta ei hirveästi hyötyä ole muuta kun palkka pikkasen isompi palkka ja vähemmän vapaa-aikaa.
Kommentit (7)
On ja ei. Jos ei tavoittele mitään suurta uraputkea, vaan tyytyy perusduuniin niin ei varmaan ole juurikaan hyötyä. Jos taas tavoittelee korkeampia asemia tulevaisuudessa niin kyllähän se DI tutkinto siinä auttaa. Mutta enitenhän sinun pitää miettiä kiinnostaako sinua se ala ja sen opiskelu. Jos vastaus on kyllä, niin kannattaa opiskella vaikka siitä ei välttämättä mitään suurta suoraa hyötyä olisikaan.
Onhan korkeammalla koulutuksella merkitystä kun haet työpaikkaa. Tuskin jatkat nykyisessä eläkkeelle saakka. Ja vaikka DI ja insinööri tekevät samoja töitä, niin DI:lle maksetaan enemmän koulutuksensa vuoksi.
Tietenkin on. Et ole tainnut vielä nähdä tarpeeksi yrityselämää. Ja tuo amk->DI -polku voi olla parempikin kuin se perinteisin.
Monissa työpaikkailmoituksissa haetaan nimenomaan korkeakoulun suorittaneita.
Vierailija kirjoitti:
Monissa työpaikkailmoituksissa haetaan nimenomaan korkeakoulun suorittaneita.
Linkkaatko yhden?
Toisaalta palkka voisi nousta, toisaalta voit olla ylikoulutettu inssihommiin ja saada huonommin töitä. Toki jos voit nykyisessä firmassasi pysyä ja opiskelu kiinnostaa niin miksei.