Te jotka olette joskus matkustelleet paljon/matkustelette paljon tällä hetkellä!! :)
Haluaisin alkaa matkustelemaan. Miten olette toteuttaneet tätä unelmaanne?
Kommentit (37)
Nykyisin lomilla,aiemmin opintojen aikaan.Olen asunut Euroopassa ja Aasiassa.
Rahaa se erityisellä tavalla tarvitse.Suurin nettopalkkani on ollut 1400€ ja asun Helsingissä.Suunnitelmallinen pitää olla.
Mikä sinua estää?
Säästä rahaa, valitse kohta ja lähde sinne.
Myös vapaaehtoistöihin hakeutuminen ulkomaille on vaihtoehto, jos elämä
täällä sen sallii :) Yleensä matkat, majoitus ja taskuraha kuuluu diiliin.
Älä lähde pakettimatkoille. Varaa kunnolla aikaa liilkumiseen, hyödynnä junia ym kohdemaassa. Saat irti paljon enemmän. Ei se sen kalliimpaa loppujen lopuksi ole
Olen karsinut urheiluharrastus pois lukien muut menot minimiin.En tilaa lehtiä, en käy ulkona syömässä tai kahvittelemassa.Teen itse ruoat alusta alkaen(olen melko hyvä kokki) ja vaatteita ostan vain tarpeelliset.En viimeistä muotia.Värjään itse hiukset.En ole edes keskituloinen, mutta palkasta säästän matkakassaan.Näillä keinoin olen matkaillut ympäri maailmaa.aina uusi seuraava matka suunnitelmissa.
Miten määrittelet matkustamisen?
Metrossa, lähijunassa, ratikassa ja bussissa istuminen on matkustamista. Käveleminen, pyöräily, soutaminen ja omalla autolla ajaminen samoin. Nautitko näistä? Tarvitseeko sinun lähteä jonnekin kauas, kun voit nauttia ihan kotikulmillasikin matkustamisesta?
Vierailija kirjoitti:
Älä lähde pakettimatkoille. Varaa kunnolla aikaa liilkumiseen, hyödynnä junia ym kohdemaassa. Saat irti paljon enemmän. Ei se sen kalliimpaa loppujen lopuksi ole
Myös pakettimatkoilla voi liikkua itsenäisesti junilla yms
200-250 matkapäivää vuodessa. Noin 75% Aasiassa.
Tässä ei ole mitään hohdokasta. Nauttikaa kotona olemisesta ja käykää 1-2 vuodessa lomalla jossain.
Osa-aikatyöllä ja aviomiehellä lentolupa joten johonkin ollaan pystytty lentämään myös kahdestaan pienkoneella.
Tää on jännää mihin ihmiset rahaansa laittaa :) itse en tykkää enää matkustelusta. Nuorempana menin paljonkin, nyt käytän rahat kotiin ja itseeni - sisustamiseen, hyvään ruokaan, vaatteisiin ja autoon, koska rakastan autoilua ja lähiseutumatkoja.
Minä olen spontaani matkustaja. En varaa matkoja aikaisin vaan yleensä n kk tai vähemmän ennen matkaa. Katson lentoja eri kohteisiin. Sitten majoituksia. Varaan sen mikä on sille hetkelle sopivin. Matkustan eniten Euroopan kaupungeissa. Pari pidempää USA kierrosta olen varannut puoli vuotta aikaisemmin. Näillä matkoilla vain osa hotelleista on varattu etukäteen.
Eli mieti milloin haluat matkustaa. Etsi siihen ajankohtaan sopivia matkoja. Varaa ja lähde
Seuraa lentodiillit ym tarjoussivustoja tarjousten perässä. Katsele majoituksiin arvosteluja esim tripadvisorista. Googlaa kokemuksia ja matkakertomuksia kohteista. Valitse ekaksi kohteeksi esim jokin euroopan maa jossa pärjää hyvin englannilla, muutaman tunnin lennolla pääsee näkemääm jo vaikka mitä mielenkiintoista. Kohteessa kannattaa tsekata toimiiko esin googlemapsin reittien julkisilla liikkumisen haku. Monessa maassa pelaa tosi hyvin ja siirtymät helppo suunnitella (toki kävellenkin ko palvelu tosi hyödyllinen). Kohteessa liikkumiseen voi ladata offline karttoja puhelimeen, itse käytän usein tripadvisorin karttaa jossa toimii offinakin gps paikannus niin näen missä olen ja voin tägätä hotellit, ravintolasuosikit jne...
Toisaalta jos voi joustaa ajoissa halvallakin voi matkustaa js asuu hostelleisss
Hankit sellaisen työn jonka vuoksi JOUTUU matkustamaan.
Itse joudun matkustamaan töissä ja voin sanoa että eipä paljon huvita matkustella vapaa-ajalla. Lentämisessä ei ole mitään jännää ja hotellissa asuminen se vasta onkin tylsää.
Vierailija kirjoitti:
Tää on jännää mihin ihmiset rahaansa laittaa :) itse en tykkää enää matkustelusta. Nuorempana menin paljonkin, nyt käytän rahat kotiin ja itseeni - sisustamiseen, hyvään ruokaan, vaatteisiin ja autoon, koska rakastan autoilua ja lähiseutumatkoja.
Minusta myös matkustamiseen käytetty raha on hukkaan heitettyä rahaa. En todellakaan ymmärrä mitä hienoa jotku näkevät siinä. Saan paljon enemmän tyydytystä siitä että remontoin talosta jonku huoneen samalla rahalla mikä menisi lomamatkaan.
Hankkiudutaan duuneihin joiden myötä työnantaja lähettää pitkin poikin maailmaa. Eli opiskellaan tekninen ala ja suuntaudutaan tekniseen asiakaspalveluun/myynnin tekniseen tukeen niin pian taskussa on vähintään Finskin kultakortti tai kilpailevan firman vastaava. Jos hommat menee putkeen, niin parin viikon keikassa 1-2 päivää täysin vapaata jolloin voi käydä tutustumassa paikalliseen menoon tai pienellä roadtripillä vuokrakärryn kera. Niin on Alppien laaksot kuin Napa Valleyn viinitilat nähty näillä keikoilla...
Huono puoli: ulkomailla matkustelusta katoaa hohto parissa vuodessa ja lomilla et todellakaan halua lentokenttien kautta kulkea sitten yhtään. Kohdallani tämä tarkoittaa sitä että yritän päästä joka lomalla Lappiin ja haahuilen siellä ristiin rastiin autoillein ja vaeltaen.
Olemme matkustelleet paljon. Meillä on kohtuulliset tulot ja pienet pakolliset menot. Rahaa kertyy ihan huomaamatta ja olemme voineet milloin tahansa lähteä matkalle ilman mitään vaikutusta päivittäiseen elämään. En matkustelisi velaksi tai niin että joudun pihistelemään arjessa.
Joku toinen sijoittaisi nämäkin rahat. Mutta minulle hyvään elämään kuuluu matkustelu. Myös lapset pääsevät aina mukaan
Olen työssä missä pääsee myös matkustamaan. Usein yritän jatkaa työmatkaa päivän pari omalla rahallani.
Muuten ihan vaan säästämällä ja lähtemöllä
Mun onni on työskentely matkailualalalla. Tälläkin hetkellä reissussa ja ensviikolla vuoden 6. Reissu
No, siihen tarvitaan rahaa. Säästän joka palkasta matkakassaan tietyn summan. Aina on 1-2 matkaa varattuna ja sitä seuraavista haaveillaan.