Montako laukkua sinulla on aktiivisessa käytössä? (pl. matkalaukut)
Eli käsilaukut, olkalaukut, reput, kassit. Montako löytyy?
Entä kun lähdet töihin tai kaupungilla asioilla käymään, otatko enemmän kuin kaksi laukkua matkaan?
Kommentit (13)
Määrittele aktiivinen käyttö!
Vuoden sisään käytän n. kymmentä, mutta keskimääräisen viikon sisään yleensä kolmea.
En ota koskaan mukaan kuin yhden laukun, elle kyse ole jostain yöpymistä vaativasta jutusta tai vien tavaroita jonnekin ym.
Outo kysymys, miten tällianen nyt ketään voi kiinnostaa? Vastaus sinulle kuitenkin tässä.
Aktiivisessa käytössä on 1 olkalaukku, 1 reppu, 1 treenikassi ja 1 isompi kauppakassi. Kaikki jotain halpiksia.
Olkalaukussa mukana ekokassi kauppatavaroita varten.
Kaksi olkalaukkua, isompi ja pienempi, ovat oikeastaan päivittäisessä käytössä. Lisäksi töissä kulkee mukana kangaskassi ja kaupassa kaupakassi. Reppua käytän pyöräillessä.
Lisäks löytyy iso olkalaukku, toinen reppu, ja pari muuta olkalaukkua. Sekä tietenkin matkalaukku. Nämä ovat kuitenkin harvoin käytössä ja lähinnä varalla, että jos mieluisammat hajoavat.
Monta. Reppu, 4 eri kokoista käsi-/olkalaukkua, 1 iso olkalaukku, 3 eri kokoista kauppakassia. Käsilaukkuja on enemmänkin (=liikaa) ja asuu lähinnä kaapissa, mutta tarkoitus onkin että kun jostain aika jättää en hanki tilalle uutta. Laukku vaihtelee tarpeen mukana, reppu kauppareissuille, keskikokoinen olkalaukku kun tarkoitus on mennä valokuvaamaan ja/tai asioille kaupungille, iso olkalaukku tai reppu esim. rannalle, eri kokoisia kauppakasseja sitten muiden laukkujen sisällä mukana.
Miksi laukkuja on liikaa? Tykkään vaihtelusta, ja olen ostanut 2nh hand löytöjä kun on tullut vastaan ja myös saanut laukkuja esim. äidiltäni. Osa on osottautunut epäkäytännöllisiksi jokapäiväisessä käytössä, mutta ovat kivoja ja toimivat hyvin vaikka juhlissa niin ei ole tullut luovuttua niistä.
Yksi käsilaukku kerrallaan. Tosin en sitäkään pidä ihan joka paikassa mukana. Siellä on kaikkea tarpeellista ja tarpeetonta.
Tämän lisäksi on yksi reppu, jota pidän mukana esim. Lenkillä. Laitan sinne lähinnä juotavaa, jotain evästä välillä ja hajuvettä :)
Helsingin keskustassa löytää aina yhdellä vilkaisulla noin kymmenkunta naisihmistä, joilla on kolme laukkua. Yksi laukuista on yleensä keskikokoinen, tummanruskea LV- laukku.
2 kauppakassia ja 1 pienempi kassi uima- ja salireissuille.
Neljä. Kaksi laukkua, jossa yksi on vapaa-ajalle ja kevyelle asioinnille. Sisällä vain välttämättömät tavarat. Toinen laukku sisällään työvälineet, joita tarvitsen ulkona. Reppuja kaksi, joista kevyempi on arkeen ja vapaa-ajalle. Kannan siinä harrastusvälineet ja painavat ostokset. Sitten on isompi reppu, jossa on toppauksia ja taskuja työkonettani ja sen piuhoja ja hilavitkuttimia varten. Tutut tietää minne olen menossa tai mistä tulossa sen perusteella mitä kannan.
Päivittäin läppärilaukku ja uikkarikassi aina mukana, joka toinen päivä lisäksi salireppu ja viikottain lisäksi matkakassi, kylmälaukku, kylmäkassi ja kestokassi (matkalaukun lisäksi mitä ei saanut listata). Talvella vielä retkikassi. Joskus todella harvoin pienempi käsilaukku. Aikamoinen kassialma.
Käsilaukku ja reppu. Sitten 10 kestokassia kauppareissuja varten.
Yksi käsilaukku, johon sopii omani ja taaperoni tavarat. Käsilaukkuun (joka on oikeastaan olkalaukku) on taiteltu kangaskassi kauppaostoksia varten.