Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koulutustaso ja ymmärrys sekä tietous ravitsemuksen terveellisyydestä

Vierailija
27.04.2017 |

Oletteko huomanneet, että alemmin koulutetut ihmiset luulevat joitakin ruokia terveellisiksi, jotka eivät sitä ole tai päinvastoin, väittävät joitakin terveellisiä ruokia epäterveellisiksi/turhiksi ihmiselle? Ja vaikka heille yrittäisi kertoa ruoan terveellisyydestä/epäterveellisyydestä perustellen, ei haluta edes kuunnella, vaan kivenkovaan väitetään, että esimerkiksi fruktoosia on hyvä syödä päivässä mielinmäärin, sillä hedelmäthän ovat terveellisiä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulutustaso korreloi elintapojen ja sitä myöten terveydentilan kanssa. Kyse on toki osaltaan tiedosta/tiedon puutteesta ja taidosta erottaa vaikkapa epäasiallisia tietolähteitä luotettavista. Pitkälti elintavat menevät kuitenkin lähipiirin mukaan: jos lähipiirissä on normaalia käyttää paljon alkoholia ja tupakoida ja vaikkapa syödä vähän kasviksia, on itsekin helppo mennä mukaan ja pitää sitä normaalina toimintana. Lisäksi lapsuudessa opitut elintavat ovat usein aika pysyviä: vaatii yleensä erillistä ponnistelua opetella uusia tapoja.

Vierailija
2/2 |
27.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sehän on ihan tutkittu juttu, että _keskimääräisesti_ näin on. Paino keskimääräisellä, koska tähän tullaan kertomaan, kuinka "minäkään en ole koulutettu ja syön tosi terveellisesti".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kahdeksan