Tiaiset nokkineet kaikki herukkapensaiden silmut!!
Mitä ihmettä? Vielä viikko-pari sitten herukkapensaat olivat täynnä turpeita silmuja. Sitten tulivat sinitiaiset. Siellä ne ovat hyppineet oksalle oksalle ja niiden touhuja seuranneena mielestäni jotakin aktiivisesti nokkineet: ilmeisesti silmut suuhunsa! Nyt herukkapensaiden oksat ovat sileitä ja ilman silmuja! Onko tämä ihan normaalia?
Kommentit (3)
Tuttua on. Ja ihan yleinen kevätilmiö.
Tiaisten yksi ravinnonlähde näin keväisin on juurikin pensaiden ja puiden silmut ennen hyönteisten ilmaantumista. Onko pensaiden lähellä ollut lintulauta tai muu talviruokintapaikka? Jos ne tottuvat talvella syömään tietyllä alueella, saattavat ne lautaruokinnan loppuessa siirtyä johonkin lähelle etsimään syömistä.
Voi ei miten hellyyttävä otsikko! Toivottavasti herukkapensaasi elpyy :c
Erikoista, oliko ne silmut tavallistakin turpeampia?
Niissä voi olla äkämäpunkki, joka taas kiinnostaa tiaisia. Ne silmut pitäisi muutenkin nyppiä pois ja polttaa.
Muuten en ole kuullut, että tinteille kelpaisivat.
Mä ruokin vielä mökillä lintuja, on ollut sen verran kylmää (ruokin läpi talven, käydään mökillä parin viikon välein). Kuhinaa on ollut tavallista enemmän lintulaudalla, kuusitiainen ja pyrstötiainen, peippoja, punarinta, jopa pähkinähakki...on tarjoilut kelvanneet.