Hoi te jotka olette naimisissa Espanjalaisen kanssa.
Olen menossa loppu vuodesta naimisiin Espanjalaisen kanssa. Aiomme asua tulevaisuudessa Suomessa. Minulla on edellisestä avioliitosta kaksi lasta. Miten vihkimisen jälkeen kansalaisuudet tulevat menemään? Tuleeko kaksoiskansalaisuus minulle automaattisesti? Entäs lapsille?
Kiitos jo etukäteen vastauksista. Ja mielelläni kuulisin muiden samankaltaisten perheiden elosta täällä Pohjolassa 😊
Kommentit (10)
Ap, kansallisuudet tulee kirjoittaa pienellä alkukirjaimella, maat isolla alkukirjaimella. Muista tämä asia jatkossa. Jos haluat tietää millaista on elää ja lisääntyä espanjalaisen kanssa, luepas parin kuukaude takainen uutinen naisesta joka on jumissa Espanjassa koska ei voi muuttaa sieltä lapsineen pois exän laittaessa hanttiin. Siltä jää syöpähoidotkin saamatta asian takia.
Nöyrin anteeksipyyntö Ipadini puolesta joka korjaa tekstiä automaattisesti. Olen hyvin pahoillani että pilasin aamusi tällä asialla. Ja emme aio asua Espanjassa.
No mä olen naimisissa ranskalaisen kanssa ja asutaan Suomessa.
Teidän yhteiset lapset saa automaattisesti kaksoiskansalaisuuden. Meidän piti kahden viikon sisällä käydä ilmoittamassa lapset Ranskan suurlähetystöön. Sinä tai lapset aiemmasta liitosta ette kaksoiskansalisuutta saa. Käytännössä siitä ei ole mitään hyötyä/ haittaa. Ehkä korkeintaan helpottaa jotain käytännön asioita jos meidän lapset vanhempina haluaa asua tai opiskella Ranskassa.
Miksi Suomeen? Espanjassa olisi lämmintä ja halpaa.
Aloitus on niin hassusti kirjoitettu, että sen täytyy olla sarkasmia?
Siksi Suomessa koska minulle tuskin löytyisi helposti töitä vielä tällä hetkellä Espanjasta ja koska myös mieheni haluaa olla täällä. Hänellä hyvä työpaikka. Tulevaisuudessa ehkä asummekin muttei lähivuosina.
Periaatteessahan Espanja myöntää kaksoiskansalaisuuksia lähinnä vain Etelä-Amerikan maille (joissa pääkielenä espanja), eli sinun täytyy "kieltää" Espanjan viranomaisille sinun aiempi Suomen kansalaisuutesi. Näin ollen olisit suomalaisen viranomaisen silmissä kaksoiskansalainen ja espanjalaisen viranomaisen silmissä espanjalainen.
Mutta itse kansalaisuuteen. Jos haluat kansalaisuuden itsellesi, niin teidän tulee olla naimisissa ja asua Espanjassa vähintään vuoden verran. Sen jälkeen sitten aikamoinen byrokratia hakemuksineen ja todistuksineen että pystyy itsensä Espanjassa elättämään. Vaikeimpana tuossa sitten ehkä kieli- ja kulttuuri-/historiatesti, eli espanjan kieli pitää melko suvereenisti hallita sekä omata melkoisen hyvät tiedot Espanjan historasta ja kulttuurista.
Lasten (olettaen että ovat alaikäisiä) osalta taasen laki määrittelee ainakin sen, että mikäli miehesi adoptoisi lapset, niin he saisivat suoraan Espanjan kansalaisuuden. En osaa sanoa pitäisikö lasten osalta tehdä tuo sama prosessi mikä sunkin osalta, mikäli miehesi merkattaisiin "vain" lastesi huoltajaksi, vai pitäisikö heidän asua 5-10 vuotta Espanjassa, jotta voisivat kansalaisuutta anoa.
Ette saa kansalaisuutta
Mieskin voi hakea Suomen kansalaisuutta myöhemmin vasta
Ei tule, kenellekään.