Minkä ikäisenä olet alkanut opettaa vauvallesi matikkaa?
Ja millä tavalla? Oletko ensiksi opettanut numeroiden nimet miten? Oletko havainnollistanut asiaa sormilla vai muilla tavoin?
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Voiko opettaa ennen kuin vauva puhuu? Vai onko pakko lässyttää jonninjoutavaa?
En tiedä. Mutta en ole koskaan ymmärtänyt sitä, miksi vauvoilla pitää puhua erilaisella äänellä kuin muille.
Eikö kukaan ole opettanut vauvalleen matikkaa? Minua ihan oikeasti kiinnostaisi tietää. Ap
Olen opettanut. Tuolla menee kaksi koiraa. Huomaatko miten tuo kuusi on koivua suurempi. Kun katsellaan kuva kirjaa, tässä on kolme ankkaa, nuo kaksi koiraa on ankkoja suurempia. Tuossa on kissoja enemmän kuin koiria jne.
Ihan arkikieli on täynnä matematiikkaa.
Pikku Kakkosessa on ollut Matikkahirviöt, ihan huippu ohjelma.
Raskausviikolla 16 suunnilleen. Maolin taulukolla aloiteltiin.
Derivointia tehdän iltaisin. Vauva 9 kk.
Meillä opetettiin 4 tunnin ikäiselle ihan perinteisesti sormilla 1,2,3,4 jne.
Ja katso - lähes 19 vuotta myöhemmin hän kirjoitti laudaturin matematiikasta.
Olin 32. Ihan sormia laskemalla aloitettiin.
28-vuotiaana. Lapseni oli toki aika paljon nuorempi.
Mä laitoksella koetin opettaa laskemaan todennäköisyyksiä. Turhautti, kun vauva oli kiinnostunut vain psykologiasta ja tähtitieteestä.
Sanoin, että synnäriltä ei lähdetä ennen ku vauva on laskenut todennäköisyyden sille, että ulkona sataa.
En tiedä, mutta nykyään koulussa painotetaan luonnontieteitä, joihin myös matikka lukeutuu ja sitä p...aa lisätään koko ajan. Joten parempi aloittaa matikka heti leikin varjolla, kun oppii sanomaan äiti.
Voiko opettaa ennen kuin vauva puhuu? Vai onko pakko lässyttää jonninjoutavaa?