LUULIN ETTÄ RASKAANA OLLESSA ON IHAN HELPPO HALLITA PAINOA
Mutta nyt alkuraskaudessa pahoinvointi lähtee vain jos syön jotain suolaista. Hirveä sipsinhimo joka päivä. Toistaiseksi en ole sortunut. Jo parin viikon ajan tehnyt joka päivä mieli sipsejä. En olisi myöskään uskonut että kaupassa voi tehdä mieli ostaa jotakin ja sitten kotona alkaakin ällöttää se. Tosi usein avaan jääkaapin ajatuksenani tehdä joku terveellinen välipala, mutta kaikki terveellinen ällöttää tai tuntuu hankalalta valmistaa kun on vellova paha olo ja epätodellinen tunne kuin pää leijailisi jossain kuplassa. Ajattelin mennä ostamaan niitä sipsejä kuitenkin. Ajattelin sortua. Uskoisin että kohdallani tää lihominen tulee olemaan ehkä se 5kg alkuraskaudessa ja sitten pahoinvoinnin tasoittuessa varmaankin hellittää. Itselläni kun oksettavaa oloa helpottaa vaistomaisesti suolainen tai rasvainen ruoka. Ei missään nimessä makeat asiat.
TIETÄISITTEPÄ ihmiset jotka eivät ole kokeneet tuota pakonomaista tiettyjen ruokien himoamista ja toisten ruokien ällöämistä. Se ei ole mikään helppo asia vastustaa. Mutta onneksi voi myös päästä eroon niistä raskaus tai imetyskiloista. Se ei välttämättä ole helppoa väsyneenä muta haluan päästä mahdollisista liikakiloista eroon.
Kommentit (6)
Millä tavalla painonhallintasi kaatuu yhteen sipsipussiin?
Keskittyisit nyt vaan johonkin oleellisempaan, etkä murehtisi tulevia kiloja etukäteen. Mulla on ollut kaksi raskautta, ensimmäisessä liikuin tosi aktiivisesti ja söin ultraterveellisesti, toisessa liikuin vain vähän ja söin mitä mieli teki. Paino nousi molemmissa raskauksissa yhtä paljon, ensimmäisessä oli jatkuvia verenpaineongelmia, toisessa verenpaine pysyi matalana. Sokerit molemmissa raskauksissa ok. Kun pienempi oli 2, olin jo hoikempi kuin ennen lapsia. Juoksukunto palasi yhtä nopeasti molempien raskauksien jälkeen, joten eipä tuo liikunnan määräkään tunnu kuntoon ihmeemmin vaikuttaneen.
Ekaa odottaessa kontroloin syömistäni tarkasti ja laskin kaloreita. Mun ei tehnyt mieli jotain ruokaa vaan koin, että mun oli pakko saada sitä tai voisin vaikka tappaa jonkun. Kontroloin syömistäni silti ja kaiken järjrn mukaan painon ei olis pitänyt nousta kovin paljoa. Ennen raskautumista olin laihduttanut ja 1,5 kk ennen ekaa neuvolaa olin ollut lapsettomuuskokeissa joissa painoni oli ollut laskuun päin. Ekassa neuvolassa olin kuitenkin jo 8kg lihonnut. No ne kilot katosivat pahojen pahoinvointien seurauksena, mutta synnärillä paino oli lopulta +28kg lähtöpainosta.
Toisessa raskaudessa mulla ei ollut pahoinvointeja, enkä konttoloinut syömistäni yhtä tarkkaan kun ekaa odottaessani. Sain siitäkin raskaudesta lopulta +20kg, vaikka puoleen väliin asti oli kiloja tullut vaan 2.
Mun viikkopainonnousu on molemmissa ollut korkeimmillaan 3,2kg/vk ja turvotusta on tullut herkästi. Eka käynnistettiin pelkkien turvotusten takia.
Vierailija kirjoitti:
Mutta onneksi voi myös päästä eroon niistä raskaus tai imetyskiloista. Se ei välttämättä ole helppoa väsyneenä muta haluan päästä mahdollisista liikakiloista eroon.
Olet varma, etteivät tuontapaiset ruokahimot jatku enää raskauden jälkeen? Ovathan ne voineet tulla pysyäkseen!
Mulla raskauden ajan painonhallintaan oli vaikeaa, koska liikkuminen oli vaikeaa. Tosi kiva aina lukea lehdistä ja netistä miten ihan samalla tavalla voi harrastaa urheilua kuin ennenkin ja toiset hiihtää ja harrastaa surffausta vielä 8 kuullakin. Itselläni jo tavallinen kävelylenkki sai aikaan ylimääräistä supistelua ja lantiosärkyä yöllä puolesta välistä alkaen. Olisi siis pitänyt todella paljon vähentää syömistä kun liikunnan määrä väkisinkin tippui, samalla oli kuitenkin nälkä koko ajan.
Painonhallinta ei todennäköisesti ole helppoa kaikilla raskaana, vaikka sipsejä ei söisikään. Itse muuten suolanhimoon vedin ihan puhdasta merisuolaa suoraan purkista. Auttoi yöllisiin lihaskramppeihin siinä vaiheessa kun magnesiumista ei enää ollut apua.
No voit kyllä syödä niitä sipsejä lihomatta, ei niitä pussikaupalla tarvitse vetää.
Mietin heti, että miksi kiduttaa itseään, kun on jo muutenkin raskauden takia huono olla. Sairauteni ollessa pahimmassa vaiheessa söin just sitä mitä teki mieli, väkisin syömisessä olo vaan kurjistuu entisestään. Syö niitä sipsejä ihan vapaasti, kaada vaikka kulhoon päiväannos, niin pysyy liikasyönti aisoissa.